16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Google: Bard tani mund të përdorë imazhe dhe të japë përgjigje audio!

Duhen Lexuar

Google po shton veçori të reja në chatbot-in e tij Bard ndërsa përpiqet të qëndrojë përpara konkurrencës në përmirësim të shpejtë nga OpenAI, Anthropic dhe të tjerë të mbështetur nga Microsoft në hapësirën e AI-së gjeneruese.

Gjigandi i kërkimit debutoi me konkurrentin e tij ChatGPT për publikun në mars, duke filluar me testet në SHBA dhe MB. Që atëherë, kompania njoftoi përditësime të reja në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve Google I/O në maj. ChatGPT i OpenAI njoftoi gjithashtu veçori të reja në maj, duke përfshirë lëshimin e aplikacionit ChatGPT për iOS dhe integrimin e kërkesave zanore.

Këtu janë disa nga përditësimet që Google lëshoi të enjten:

Analiza e imazheve: Bard tani do të ketë aftësi imazhi, të cilat kompania i shpalli si një veçori Google Lens në Google IO në maj. Përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë një imazh dhe t’i kërkojnë Bard informacione rreth tij ose t’i kërkojnë atij të bëjë një titull bazuar në imazhin, thuhet në postimin në blog të kompanisë. Funksioni është i disponueshëm vetëm në gjuhën angleze.

Stilet e ndryshme të përgjigjeve: Kompania thotë se përdoruesit e Bard tani mund të ndryshojnë tonin dhe stilin e përgjigjeve të Bard në pesë opsione të ndryshme: të thjeshta, të gjata, të shkurtra, profesionale ose të rastësishme. Kompania jep shembullin e kërkimit të Bardit për t’ju ndihmuar të shkruani një listë tregu për një kolltuk të vjetër dhe më pas të shkurtoni përgjigjen. Kjo veçori është drejtpërdrejt në anglisht dhe së shpejti do të zgjerohet në gjuhë të reja, thotë ai.

Përgjigje të lexuara: Përdoruesit mund të përdorin audio për të dëgjuar përgjigjet e Bard, të cilat kompania thotë se janë të dobishme për përdoruesit që duan të dëgjojnë shqiptimin e saktë të një fjale ose të dëgjojnë një poezi ose skenar. Kjo veçori funksionon në mbi 40 gjuhë, deklaroi kompania.

Më shumë gjuhë dhe rajone: Kompania tha se njerëzit mund të përdorin Bard në mbi 40 gjuhë, duke përfshirë arabisht, kinezisht, gjermanisht, hindisht dhe spanjisht. Është gjithashtu i disponueshëm tani në Europë, i cili thuhet se u vonua për shkak të Komisionit Irlandez të Mbrojtjes së të Dhënave që shprehu shqetësime për privatësinë. “Ne jemi angazhuar në mënyrë proaktive me ekspertë, politikëbërës dhe rregullatorë të privatësisë për këtë zgjerim,” tha kompania në postimin e saj në blog të së enjtes.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications