16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Google duket se do të heqë fjalëkalimet – Me çfarë do t’i zëvendësojë ato?

Duhen Lexuar

Google po kërkon t’i bëjë të vjetruara fjalëkalimet duke i nxitur përdoruesit të krijojnë çelësa kalimi për të zhbllokuar llogaritë dhe pajisjet me një gjurmë gishti, skanim të fytyrës ose numër pin.

Google tha se çelësat e kalimit nuk u kërkojnë përdoruesve të mësojnë përmendësh fjalëkalimet, janë më të shpejtë në përdorim dhe mund të ofrojnë më shumë siguri. Kompania zbuloi mbështetjen për çelësat e kalimit në maj, por njoftoi në një postim në blog se përdoruesve tani do t’u kërkohet të përdorin opsionin ku zakonisht përdoren fjalëkalimet.

“Ne do të vazhdojmë të inkurajojmë industrinë që të bëjë orientimin drejt çelësave të kalimit duke i bërë fjalëkalimet një gjë të rrallë dhe përfundimisht të vjetruar,” shkroi Google.

Google do të vazhdojë të mbështesë fjalëkalimet tradicionale dhe përdoruesit mund t’i shmangen fare çelësat e kalimit duke çaktivizuar opsionin “kapërceni fjalëkalimin kur është e mundur” të llogarisë së tyre.

Tashmë çelësat e fjalëkalimeve përdoren si alternativa fjalëkalimi për aplikacionet duke përfshirë YouTube, Search, Maps, Uber dhe eBay. WhatsApp po shton gjithashtu aftësi, sipas blogut.

Aleanca FIDO, një konsorcium sigurie që numëron shumë firma teknologjike si anëtarë, ka zhvilluar më parë standarde për çelësat e kalimit. Microsoft, Apple dhe Google që atëherë kanë punuar për të bërë realitet çelësat e kalimit.

Apple shpalosi opsionin e tij të çelësit të kalimit me lëshimin e iOS 16, duke i lejuar njerëzit të përdorin teknologjinë nëpër aplikacione, duke përfshirë Apple Wallet, dhe mbështetja e çelësit të kalimit u shfaq për herë të parë në pajisjet Chrome dhe Android në tetor 2022.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications