29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

OpenAI, kompania mëmë e ChatGPT, po eksploron krijimin e çipave të vet të inteligjencës artificiale!

Duhen Lexuar

OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, po eksploron prodhimin e çipave të saj të inteligjencës artificiale dhe ka arritur deri në vlerësimin e një objektivi të mundshëm blerjeje. Kompania nuk ka vendosur ende të ecë përpara, sipas diskutimeve të brendshme të fundit të përshkruara për Reuters. Megjithatë, që të paktën vitin e kaluar, ajo diskutoi opsione të ndryshme për të zgjidhur mungesën e çipave të shtrenjtë të AI ku OpenAI mbështetet.

Këto opsione kanë përfshirë ndërtimin e çipit të vet të AI, duke punuar më ngushtë me prodhuesit e tjerë të çipave duke përfshirë Nvidia dhe gjithashtu diversifikimin e furnizuesve të saj përtej Nvidia. CEO Sam Altman e ka bërë blerjen e më shumë çipave të AI një prioritet kryesor për kompaninë. Ai është ankuar publikisht për mungesën e njësive të përpunimit grafik, një treg i dominuar nga Nvidia, i cili kontrollon më shumë se 80% të tregut global për çipat më të përshtatshëm për të ekzekutuar aplikacionet e AI.

Përpjekja për të marrë më shumë çipa është e lidhur me dy shqetësime kryesore që Altman ka identifikuar: mungesën e përpunuesve të avancuar që fuqizojnë softuerin e OpenAI dhe kostot e “super të larta” që lidhen me funksionimin e harduerit të nevojshëm për të fuqizuar përpjekjet dhe produktet e tij. Që nga viti 2020, OpenAI ka zhvilluar teknologjitë e tij gjeneruese të inteligjencës artificiale në një superkompjuter masiv të ndërtuar nga Microsoft, një nga mbështetësit e saj më të mëdhenj, që përdor 10,000 njësi të përpunimit grafik (GPU) të Nvidia.

Drejtimi i ChatGPT është shumë i shtrenjtë për kompaninë. Çdo pyetje kushton afërsisht 4 cent. Nëse pyetjet e ChatGPT rriten në një të dhjetën e shkallës së kërkimit në Google, do të kërkonin fillimisht GPU me vlerë rreth 48.1 miliardë dollarë dhe çipa me vlerë rreth 16 miliardë dollarë në vit për t’u mbajtur në funksion. Një përpjekje për të zhvilluar çipat e veta të AI do ta vendoste OpenAI-n mes një grupi të vogël lojtarësh të mëdhenj të teknologjisë si Google dhe Amazon.com i Alphabet që kanë kërkuar të marrin kontrollin mbi dizajnimin e çipave që janë thelbësorë për bizneset e tyre.

Nuk është e qartë nëse OpenAI do të ecë përpara me një plan për të ndërtuar një çip të personalizuar. Të bësh këtë do të ishte një nismë e madhe strategjike dhe një investim i rëndë që mund të arrijë në qindra miliona dollarë në vit në kosto, sipas veteranëve të industrisë. Edhe nëse OpenAI do të angazhonte burime për detyrën, nuk do të garantonte sukses.

Blerja e një kompanie me çipa mund të përshpejtojë procesin e ndërtimit të çipit të vetë OpenAI – siç bëri për Amazon.com dhe blerjen e Annapurna Labs nga ana e saj në 2015. OpenAI kishte konsideruar rrugën deri në pikën ku kishte kryer kujdesin e duhur për një objektiv të mundshëm blerjeje , sipas një prej njerëzve të njohur me planet e saj. Edhe nëse OpenAI shkon përpara me planet për një çip të personalizuar – duke përfshirë një blerje – përpjekja ka të ngjarë të marrë disa vjet duke e lënë kompaninë të varur nga ofruesit komercialë si Nvidia dhe Pajisjet Mikro të Avancuara ndërkohë.

Disa kompani të mëdha të teknologjisë kanë ndërtuar procesorët e tyre për vite me radhë me rezultate të kufizuara. Përpjekjet e personalizuara të çipit të Meta-s janë përfshirë me probleme, duke e bërë kompaninë të heqë disa nga çipat e saj të AI, sipas një raporti të Reuters. Pronari i Facebook tani është duke punuar në një çip më të ri që do të përfshijë të gjitha llojet e punës së AI.

Mbështetësi kryesor i OpenAI, Microsoft, po zhvillon gjithashtu një çip të personalizuar të AI që OpenAI po teston, ka raportuar The Information. Planet mund të sinjalizojnë distancim të mëtejshëm midis dy kompanive. Kërkesa për çipa të specializuar AI është rritur që nga fillimi i ChatGPT vitin e kaluar. Çipat specifikë, ose përshpejtuesit e AI, janë të nevojshëm për të trajnuar dhe drejtuar teknologjinë më të fundit gjeneruese të AI. Nvidia është një nga prodhuesit e paktë të çipave që prodhon çipa të dobishëm AI dhe dominon tregun.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications