29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Inteligjenca artificiale rindërton imazhet në 3D nga reflektimi i syve!

Duhen Lexuar

Ka raste kur shkenca bashkohet me fantashkencën: ky është rasti me shpikjen e një sistemi të ri të inteligjencës artificiale të zhvilluar nga studiuesit në Universitetin e Maryland, i cili është në gjendje të rindërtojë në 3D atë që kemi parë duke analizuar reflektimin në sytë tanë.

Me fjalë të tjera, AI është në gjendje të rishikojë të kaluarën e një personi duke u nisur nga një imazh me rezolucion të mirë që kap lojën e dritës dhe hijes së realitetit të reflektuar në sytë tanë dhe të deformuar nga kornea, bebëza dhe irisi. Detajet e studimit janë publikuar në Arxiv.

Inteligjenca artificiale, shpjegojnë autorët, analizon dritën e reflektuar në sy për ta kthyer atë në një fushë të rrezatimit nervor (në anglisht Neural Radiance Field, NeRF), ose një model AI që përcakton skenën në 3D. Ndryshe nga NeRF-të klasike, të cilat kanë nevojë për një sekuencë video për të rindërtuar realitetin, këtij sistemi të ri i nevojiten vetëm disa korniza të syve në lëvizje.

Kjo do të thotë që realiteti mund të rindërtohet nga një postim në Instagram ose Facebook ose, siç tregohet në studim, nga një foto nga një video muzikore nga Miley Cyrus dhe një nga Lady Gaga: në këtë rast të dytë, rezultati nuk ishte më i miri, për shkak të rezolucionit të ulët të materialit në Youtube.

E shpjeguar në këtë mënyrë duket e thjeshtë, por në realitet është një operacion shumë kompleks. Vështirësia e parë vjen në ndarjen e shtresave të ndryshme të imazhit, duke ndarë reflektimet e ndërthurura të irisit; sfida e dytë është vlerësimi i pozicionit të kornesë, një hap themelor në rindërtimin e vizionit të shumëfishtë që i jep jetë imazhit 3D.

Për të zgjidhur të dyja problemet, studiuesit kanë zhvilluar dy algoritme të ndryshme. Edhe pse rezultati nuk është ende i përsosur, rindërtimi 3D mund të aplikohet në të ardhmen në fusha të ndryshme, si realiteti virtual ose kërkimet mjekësore.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications