25.5 C
Tirana
E premte, 14 Qershor 2024

Inteligjenca artificiale hamendëson moshën tonë nga një rreze X – Pse është problem nëse dukemi më të vjetër?

Duhen Lexuar

Një ekip kërkimor në Universitetin Metropolitan Osaka në Japoni ka zhvilluar një program të inteligjencës artificiale që mund të llogarisë me saktësi moshën e një individi duke analizuar një rreze x të barkut të tyre.

Zbulimi interesant është se kur mosha e llogaritur nga AI është dukshëm më e lartë se mosha kronologjike e individit, ka një probabilitet të lartë që ai ose ajo të vuajë nga një sëmundje kronike si sëmundja kronike obstruktive pulmonare, hipertensioni ose hiperuricemia (një tepër nivel i lartë i acidit urik në gjak).

AI u trajnua mbi një sasi të madhe të dhënash të mbledhura midis 2008 dhe 2021 nga më shumë se 67,000 rreze x të marra në më shumë se 36,000 individë të shëndetshëm. Në fazën e parë, studiuesit verifikuan se vlerësimet e AI ishin në përputhje me moshën reale të vullnetarëve, dhe kështu ishte. Prandaj ata testuan modelin duke përdorur 34,197 rreze x të tjera që u përkisnin, këtë herë, pacientëve të sëmurë.

Në këtë fazë të dytë, u shfaq një korrelacion pozitiv midis moshës së vlerësuar nga AI dhe mundësisë që një pacient të vuante nga sëmundje kronike: kur mosha e llogaritur nga inteligjenca artificiale ishte më e madhe se mosha reale e pacientit, pacienti pothuajse gjithmonë vuante nga një sëmundje kronike. “Sa më i lartë të ishte vlerësimi i AI-së në raport me moshën kronologjike të individit, aq më i madh është probabiliteti që ai ose ajo të jetë i sëmurë”, shpjegojnë autorët.

Ky model është ndoshta i pari që lidh moshën me sëmundjen dhe mund të provojë të jetë një mjet i rëndësishëm për identifikimin e hershëm të pranisë së sëmundjeve kronike, gjë që është thelbësore për trajtimin e tyre në kohë.

Në të ardhmen, studiuesit shpresojnë ta përdorin atë për të kryer detyra më të avancuara si parashikimi i jetëgjatësisë së një personi, shanset e tyre për të mbijetuar nga një sëmundje e caktuar dhe përcaktimi i trajtimit më të mirë për kushte specifike.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications