33.5 C
Tirana
E shtunë, 13 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Inteligjenca

Fjalimet e deputetëve do të zbardhen nga Inteligjenca Artificiale – Çdo ditë prodhohet mesatarisht 10 orë material audio

Fjalimet e deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë do të zbardhen përmes inteligjencës artificiale. Projekti parashikon një platformë të re që transkripton të gjitha takimeve që...

Shqipëria dhe Inteligjenca Artificiale – Si t’i bëjmë algoritmet që të flasin shqip?!

Nga Fatos FICO “Qifqi është një gatim tradicional i Gjirokastrës, qifqinë vërtete e gjen vetëm atje,…”. Ndërsa tekstin lidhur me gatimin po e dërgoja në...

A do të kontrollohet policia e së ardhmes nga inteligjenca artificiale? Në këtë shtet tashmë po!

Makinat do të zënë vendin e njerëzve në botën e punës. Kjo profeci, aq e vjetër sa industrializimi, mund të përshpejtohet me futjen e...

Ndryshime në procedurat tenderuese – Përjashtohen operatorët që s’deklarojnë pronarin përfitues. Futet inteligjenca artificiale

Komisioni parlamentar për Ekonominë dhe Financat nisi shqyrtimin e ndryshimeve në ligjin “Për prokurimin publik”, i cili sjell një sërë risish për procedurat tenderuese....

Inteligjenca Artificiale, Shqipëria më pranë BE – AKSHI hap tenderin 2,7 mln euro për harmonizimin e ligjeve me standardet e BE 

Vendi ynë është aktualisht në procesin e përgatitjes së negociatave për t’u bërë anëtare e BE-së dhe për këtë arsye ka detyrimin të harmonizojë...

Rrugët e reja të tregtisë me pakicë në Grupin Balfin – Julian Mane: Inteligjenca artificiale, në funksion të shërbimit më të mirë për klientët

Sfidat e së ardhmes, aplikimi i strategjive të reja duke përqafuar më shumë inovacionin, por duke vendosur gjithë në qendër klientin, kanë qenë në...

Frika nga inteligjenca artificiale, çfarë po bëjnë qeveritë në përpjekje për ta rregulluar?

Zhvillimi i shpejtë i inteligjencës artificiale i ka entuziazmuar qeveritë në mbarë botën, po aq sa edhe i ka frikësuar. Deri në çfarë pike...

“Më shprehu dashurinë!” Çfarë do të ndodhë me shoqërinë kur Inteligjenca Artificiale të mashtrojë miliona njerëz?

Motori i kërkimit i Microsoft, Bing mundësohet nga softueri i inteligjencës artificiale nga OpenAI, prodhuesi i chatbot-it ChatGPT. Ky i fundit ka zënë kryetitujt...

Inteligjenca artificiale hamendëson moshën tonë nga një rreze X – Pse është problem nëse dukemi më të vjetër?

Një ekip kërkimor në Universitetin Metropolitan Osaka në Japoni ka zhvilluar një program të inteligjencës artificiale që mund të llogarisë me saktësi moshën e...

A ka Inteligjenca Artificiale ndërgjegje?

Është zhvilluar dhe testuar lista e parë e kontrollit për të përcaktuar nëse një inteligjencë artificiale ka një ndërgjegje, por asnjë nga algoritmet aktuale...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications