32.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Fluturimet ajrore do rriten me 32% në 2024-ën – Balluku: Shumë shpejt, hapim garën ndërkombëtare për aeroportin e Gjirokastrës

Duhen Lexuar

Fluturimet ajrore parashikohet të rriten me 32% gjatë vitit 2024, në raport me një vit më parë.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku teksa foli në Kuvend për ndryshimet e Konventës së Aviacionit Civil Ndërkombëtar tha se tendenca në rritje e fluturimeve do të vijojë edhe këtë vit, duke theksuar se shkak është shtimi i kompanive ajrore dhe destinacioneve që ato ofrojnë.

Balluku tha se shumë shpejt do të hapet edhe gara ndërkombëtare për aeroportin e Gjirokastrës.

Ndërkaq, sipas Ballukut, në pranverën e vitin 2025 parashikohet të vihet në funksion aeroporti i Vlorës, teksa punimet pritet të mbyllen në fund të këtij viti.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications