30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Austria bllokon pranimin në Shengen të Rumanisë dhe Bullgarisë, ndërsa Kroacia merr dritën jeshile!

Duhen Lexuar

Austria ka bllokuar pranimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në Shengen, zona pa pasaporta që ka hequr kontrollet kufitare midis shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të BE-së. Holanda mbështeti ofertën e Rumanisë por kundërshtoi atë të Bullgarisë.

Kroacia, megjithatë, mori mbështetje unanime dhe do t’i bashkohet Zonës Shengen që nga janari 2023. “Hapi i fundit përfundoi!” postoi në Twitter Përfaqësimi i Përhershëm Kroat në Bruksel. Votimet u zhvilluan në Bruksel pasditen e së enjtes gjatë një takimi të ministrave të brendshëm me interesa të larta.

Përfundimi negativ, i cili pritej gjerësisht, përfaqëson një disfatë të dhimbshme politike si për Rumaninë ashtu edhe për Bullgarinë, të cilat u bashkuan me Bashkimin Europian gjashtë vjet përpara Kroacisë. Komisioni Europian, i ngarkuar me vlerësimin e kandidaturave për Shengen, ka thënë se të dy vendet janë gati të bëhen pjesë e zonës pa pasaporta që të paktën që nga viti 2011.

Ekzekutivi lëshoi një tjetër miratim të pakushtëzuar vetëm muajin e kaluar, ndërsa Parlamenti Europian miratoi një rezolutë të re që denonconte përjashtimin si “diskriminues”. Gjatë viteve të fundit, vendet që më parë ishin kundër zgjerimit të Shengenit, si Finlanda, Danimarka, Suedia dhe Belgjika, zbutën pozicionet e tyre, duke rritur shanset për një rezultat pozitiv.

Franca dhe Gjermania, shtetet më me ndikim të bllokut, shprehën mbështetjen e tyre për Rumaninë dhe Bullgarinë këtë vit. Por asnjë nga këto nuk ishte e mjaftueshme për të kapërcyer hezitimin austriak dhe holandez. Meqenëse pranimi në Shengen kërkon unanimitet, pakica e vogël arriti të bllokojë të gjithë procesin.

Kundërshtimi i Austrisë, i cili ka befasuar shumë në Bruksel pasi u shfaq vetëm javët e fundit, bazohet në një fluks të ri azilkërkuesish përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor. Vendi thotë se ka pranuar 75,000 migrantë të paregjistruar në vitin 2022, një numër që paraqet një “çështje sigurie që ne nuk mund ta fshijmë”, tha të mërkurën kancelari austriak Karl Nehammer.

Nehammer më pas bëri thirrje për një plan prej pesë pikash për forcimin e Shengenit dhe kërkoi që votimi për Rumaninë dhe Bullgarinë të shtyhet “deri në gushtin e ardhshëm”. Bukureshti i ka kundërshtuar me forcë pretendimet e Vjenës, duke argumentuar se Rumania nuk është pjesë e rrugës së Ballkanit Perëndimor dhe se disa raporte të lëshuara nga Komisioni Europian dhe misionet e ekspertëve faktmbledhës kanë dëshmuar se vendi është i përgatitur mirë për të menaxhuar kufijtë e tij të jashtëm.

Frontex, agjencia e kontrollit kufitar të BE-së, i konsideron Rumaninë dhe Bullgarinë si pjesë të rrugës së Ballkanit Perëndimor, tha një zëdhënës. Në 10 muajt e parë të këtij viti, rruga ka pasur më shumë se 128,000 incidente të kalimit kufitar, një rritje prej 168% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Nga ana e saj, Holanda votoi kundër ofertës së pranimit të Bullgarisë për ato që ajo i quan shqetësime të pazgjidhura të sundimit të ligjit dhe pjesë të legjislacionit në pritje për të trajtuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Bullgaria, e cila ka pasur një qeveri të përkohshme që nga gushti, pas një serie zgjedhjesh jopërfundimtare, tha se qëndrimi holandez nuk ishte i lidhur me kriteret e Shengenit dhe kërcënoi me masa hakmarrëse në këmbim.

Në të njëjtën kohë, Austria dhe Holanda hodhën mbështetjen e tyre pas kandidatit të tretë të shquar për t’iu bashkuar Shengenit: Kroacisë, procesi i vlerësimit të së cilës përfundoi në vitin 2020.

Shengen mundëson udhëtimin ndërkufitar pa pasur nevojë të mbani një pasaportë ose të kaloni përmes kontrolleve kufitare. Ai aktualisht përfshin 26 vende, duke përfshirë 22 shtete anëtare të BE-së dhe pothuajse 420 milionë qytetarë. Anëtarësimi në Shengen është një detyrim ligjor për çdo vend të BE-së. Vetëm Irlanda, e cila negocioi një klauzolë të përjashtimit dekada më parë, dhe Qiproja, e cila mbetet e ndarë midis veriut dhe jugut, nuk kanë aplikuar për të hyrë në zonën pa pasaporta.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications