32.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

BSH, nis ndërgjegjësimin për edukimin financiar, Tanku: “MONEY SMART’’, kultura financiare është çelës suksesi

Duhen Lexuar

Brenda një peizazhi financiar në zhvillim të shpejtë, ku qasja në shërbimet financiare bëhet më e lehtë, ndërkohë që konsumatorët përballen me rreziqe të reja, kultura financiare është kthyer në një aftësi kyçe jetësore për individët. Për këtë, Banka e Shqipërisë dhe Banka Botërore, kanë prezantuar Ekspozitën edukative “MONEY SMART – Edukim financiar për të gjithë”. Altin Tanku, Drejtor i Departamentit të Kërkimeve në Bankën e Shqipërisë, ka thënë për ScanTv se edukimi financiar ndihmon në kultivimin e kulturës dhe përfshirjes përmes rritjes së njohurive, aftësive dhe qëndrimeve financiare, duke synuar rritjen e mirëqenies dhe fuqizimin financiar të konsumatorëve.

Edukimi financiar është i rëndësishëm edhe jashtë digjitalizimit, po  veçanërisht në kohën ku po jetojmë. Më zhvillimet  e fundit demografike që kemi dhe me shpejtësinë e madhe që ka digjitalizmi dhe ajo që e quajmë financiarizimi i jetës ekonomike të familjes, bizneseve dhe gjithë tregut, merr një rëndësi të jashtëzakonshme”- ka thënë Tanku

Gjithashtu, Drejtori i Departamentit të Kërkimeve në Bankën e Shqipërisë ka folur edhe për përfitimet e SEPA.

SEPA është pjesë e asaj që ne e quajmë përmirësim i jetës ekonomike e financiare të familjeve shqiptare, ul në mënyrë të dukshme kostot dhe kohën e transaksioneve me vendet e Eurozonës ku ne kemi dhe pjesën dërmuese të aktvitetit tregtar-fainanciar, por dhe të familjeve e miqve që jetojnë në ato vende. Është një sukses i jashtëzakonshëm, me përfitim shumë të madh për ekonominë shqiptare”- shton drejtori i Departamentit të Kërkimit në BSH.

Ekspozita përpara selisë qendrore nr. 2 të Bankës së Shqipërisë do të jetë e hapur deri në datën 28 qershor. Në të ka informacion me fokus konsumatorin mbi çështje financiare.

Alida Lula/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications