21.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

financiare

Kuvendi, 18 rekomandime për Bankën e Shqipërisë – Miratohet rezoluta, në fokus integrimi në SEPA dhe subjektet financiare jo banka

Brenda një periudhe një vjeçare, Banka Qendrore duhet të plotësojë 18 rekomandime të përcaktuara nga Kuvendi. Është miratuar nga anëtarët e Komisionit për Ekonominë...

Rregulla të reja për subjektet financiare jobanka – BSH shton procedurat për procesin e revokimit dhe likuidimit

Banka e Shqipërisë ka vendosur të bëjë disa ndryshime në rregulloren për subjektet financiare jobanka. Pas zbulimit të skemës së mashtrimit nga Micro Credit...

BSH, nis ndërgjegjësimin për edukimin financiar, Tanku: “MONEY SMART’’, kultura financiare është çelës suksesi

Brenda një peizazhi financiar në zhvillim të shpejtë, ku qasja në shërbimet financiare bëhet më e lehtë, ndërkohë që konsumatorët përballen me rreziqe të...

Rritet numri i kompanive në shërbime financiare dhe sigurime – Analiza/ Si ka ndryshuar numri i bizneseve në 5 vitet e fundit

Në 5 vitet e fundit, numri i ndërmarrjeve aktive në sektorin e aktiviteteve financiare dhe të sigurimit është rritur ndjeshëm. Nga 1.297 ndërmarrje që...

Mbështetje financiare për turizmin malor – Rama, thirrje emigrantëve: Bankat do të mundësojnë kredi për investime

Qeveria tashmë po fokusohet të zhvillojë turizmin malor. Në podcastin e radhës, Kryeministri Edi Rama deklaroi se së shpejti do të dalë në dritë...

Kredia për ekonominë rimëkëmbet në dhjetor, rritje 4.2% – Biznesi, situatë të mirë financiare në 2023. Ul nevojën për huamarrje

Kredia për ekonominë ka shënuar rritje të fortë gjatë dhjetorit që sapo lamë pas duke kompensuar disi ritmet e ulëta të kreditimit që u...

Ndërtimi i HEC Skavica – KESH kërkon konsulencë të jashtme financiare. Hap procedurën

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare po kërkon konsulencë të jashtme financiare për projektin e hidrocentralit të Skavicës. Përmes një procedure të shpallur në faqen zyrtare, KESH...

Pensionet private, në konsultim rregullorja për licencat – Shoqëritë administruese do zbardhin burimin e fondeve dhe pasQyrat financiare të 3 viteve

Pas hyrjes në fuqi të ligjit per pensionet private, Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare ka nxjerrë për konsultim publik dhe projektrregulloren përkatëse për licencimin dhe...

Rreziqet financiare të lidhura me klimën – Për herë të parë vendi ynë ka një strategji hartuar nga Banka e Shqipërisë

Për herë të parë vendi ynë ka tashmë një strategji për administrimin dhe mbikëqyrjen e rreziqeve financiare të lidhura me klimën në sektorin financiar...

Tetori nis me pesimizëm për ekonominë – Vrojtimi i BSH/ Bizneset raportojnë situatë të mirë financiare. Presin rënie të kërkesës e punësimit

Muaji tetor i ka gjetur bizneset e konsumatorët pesimistë lidhur me pritshmëritë ekonomike. Sondazhi periodik i Bankës së Shqipërisë konkludon që treguesi i ndjesisë...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications