16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Çmimi i energjisë për furrat e bukës, nis shqyrtimi – Propozohet aplikimi i 3 fashave, në varësi të produkteve që tregtojnë

Duhen Lexuar

Enti Rregullator i Energjisë do të nisë të martën shqyrtimin e propozimit për ndryshimin e çmimit të energjisë për furrat e bukës, që tregtojnë edhe prodhime pastiçerie, brumrash apo kanë bar kafe.

Propozimi është bërë nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, pas arritjes së dakordësisë me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Shoqatën e Bukës, Pastiçerisë dhe Brumërave, duke kërkuar aplikimin e 3 fashave të ndryshme, në varësi të aktivitetit që ushtrojnë këto subjekte.

Aktualisht, të gjitha këto sipërmarrje tarifohen me 7.6 lekë/ kWh, që është një çmim preferencial me qëllim mos ndikimin e kostove në çmimin e bukës. Por, prej kohësh OSHEE ka ngritur shqetësimin se shumë prej furrave të bukës, tregtojnë edhe produkte të tjera, përfshirë ato të bulmetit, ndërsa në disa raste është shtuar edhe shërbimi i bar kafesë.

Për këtë arsye është theksuar se tashmë këto sipërmarrje duhet të paguajnë njësoj si gjithë bizneset e tjerë, duke mos dëmtuar konkurrencën. Debati mes palëve ka mbi 6 vjet që është në tryezë, por deri më tani është lënë në fuqi çmimi prej 7.6 lekë/ kWh.

Ndërkaq, sipas propozimit të ri janë 3 çmime që synohet të aplikohen. Kështu, për furrat e bukës, që s’kanë asnjë aktivitet tjetër të integruar, çmimi do të vijojë të jetë 7.6 lekë/ kWh.

Për ato ambiente që kanë furra buke, produkte pastiçerie apo dhe e produkteve të tjera të brumërave, çmimi propozohet në 9.5 lekë/ kWh, ndërsa për ato ambiente që janë më të zgjeruara e që kanë të përfshirë bar dhe kafe, çmimi propozohet në 12 lekë/ kWh. Vendimi përfundimtar do të merret nga Enti Rregullator i Energjisë.

Ola Mitre /

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications