30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

ERE vendos për fashën 800 kWh/muaj – Në fuqi për muajin dhjetor, në nëntor nuk ka rritje të çmimit të energjisë

Duhen Lexuar

Enti Rregullator i Energjisë ka miratuar shtyrjen e aplikimit të tarifimit me 2 fasha të energjisë eletkrike për muajin nëntor, duke lënë në fuqi çmimin e kzistues prej 9.5 lekë/ kWh.

Vendimi erdhi pas aplikimit të ri të OSHEE, që reflektonte vendimin e Asamblesë së KESH për mos dnryshimin e shtijes së çmimit.

Vendimi nënkupton se tarifimi i energjisë së konsumuar mbi fashën 800 kWh/muaj nuk do të bëhet me 42 lekë/kWh, sikurse u vendos në muajin shtator të këtij viti.

Megjithatë, ky vendim mbetet në fuqi për muajin dhjetor. Për të ndryshuar skemën e tarifimit do të nevojitet e njëjta procedurë e ndjekur për muajin tetor dhe nëntor, ku Asambleja e KESH duhet të mbajë të pandryshuar çmimin prej 2.6 lekë/kWh me të cilin i shet energjisë OSHEE-së.

Më pas, kjo e fundit do të duhet të aplikojë sërish pranë ERE-s, që ka në dorë vendimmarrjen finale.

Ola Mitre /

 

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications