26.5 C
Tirana
E premte, 14 Qershor 2024

Hoteli i parë hapësinor në botë do të hapet në vitin 2027! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Mendimi është i Above Space (dikur Asambleja Orbitale) dhe hoteli do të ‘notojë’ mbi atmosferën e Tokës. Ky nuk është as për astronautët, hoteli është rreptësisht për njerëzit e zakonshëm (me para) që duan të shënojnë edhe hapësirën në listën e tyre tw destinacioneve turistike. I ndërtuar për të akomoduar 28 persona, hoteli do të ofrojë një eksperiencë krejtësisht të re.

Ndryshe nga stacionet aktuale hapësinore për astronautët, hoteli Above Space do të ketë gravitetin e simuluar. Dhe me cilësime të ndryshme, të ftuarit do të jenë në gjendje të zgjedhin se sa gravitacion duan të përjetojnë gjatë qëndrimit të tyre.

Above Space ende nuk ka zbuluar se sa do të kushtojë, por duke marrë parasysh normën e funksionimit me Virgin Galactic (450,000 dollarë) dhe SpaceX (e fundit e përmendur në 55 milionë dollarë), mund të hamendësojmë se nuk do të jetë i lirë.

Mbi Hapësirë ka edhe plane edhe më ambicioze. Jo vetëm që planifikon të ndërtojë hotelin hapësinor me 28 persona, por gjithashtu ka zbuluar planet për një stacion të dytë hapësinor të quajtur Voyager. Voyager do të jetë i ngjashëm, por shumë më i madh. Në fakt, ata planifikojnë ta bëjnë atë mjaft të madh për të strehuar deri në 400 të ftuar.

Kompania thotë se suitat në këtë hotel do të jenë të disponueshme për t’u blerë dhe jetuar, jo vetëm për të rezervuar për një qëndrim të vetëm. “Vilat tona luksoze parashikohen të jenë deri në 500 m2,” thotë kompania. “Ato do të kenë ambiente gatimi, deri në tre banja dhe akomodime për të fjetur deri në 16 persona.”

Apartamentet luksoze janë vendosur gjithashtu të projektohen nga Hilton, kështu që ju do të lundroni mbi orbitën e tokës me rehati. Ndërsa është një plan jashtëzakonisht emocionues, ka ende shumë pyetje pa përgjigje rreth hotelit hapësinor.

Përveç çmimit, nuk ka asnjë fjalë se si do të duket udhëtimi nga Toka ose nëse mysafirët do t’ju duhet t’i nënshtrohen trajnimit të gjerë përpara se të nisen.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications