16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Kremlin: Putin është i hapur për bisedime mbi një zgjidhje të mundshme të konfliktit në Ukrainë!

Duhen Lexuar

Presidenti Vladimir Putin është i hapur për bisedime mbi një zgjidhje të mundshme të konfliktit në Ukrainë dhe beson në një zgjidhje diplomatike, tha Kremlini të premten pasi Joe Biden sugjeroi se ai ishte i përgatitur të fliste me liderin rus.

Biden, duke folur përkrah presidentit francez Emmanuel Macron, tha se e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë ishte që Putin të tërhiqte trupat dhe se nëse Putin do të kërkonte t’i jepte fund konfliktit, atëherë Biden do të ishte i përgatitur të fliste me shefin e Kremlinit.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pati një ton të çuditshëm kur u pyet për komentet e Biden, duke thënë se Putin mbeti i hapur për negociata, por se Rusia nuk do të tërhiqej nga Ukraina.

Putin ka thënë se nuk është penduar për fillimin e asaj që ai e quan “operacionin special ushtarak” të Rusisë kundër Ukrainës, duke e konsideruar atë si një moment vendimtar kur Rusia më në fund iu kundërvu hegjemonisë arrogante perëndimore pas dekadash poshtërimi në vitet që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991.

Ukraina dhe Perëndimi thonë se Putin nuk ka asnjë justifikim për atë që ata e konsiderojnë si një luftë pushtuese të stilit perandorak. Ukraina thotë se do të luftojë derisa ushtari i fundit rus të dëbohet nga territori i saj.

Rusia ka pretenduar rreth një të pestën e territorit post-sovjetik të Ukrainës, aneksime që Perëndimi dhe Ukraina thonë se nuk do t’i pranojnë kurrë. Peskov tha se refuzimi i Shteteve të Bashkuara për të njohur “territoret e reja” si ruse po pengonte një kërkim për ndonjë kompromis të mundshëm.

I pyetur nëse mënyra se si Biden po krijonte kontakte të mundshme nënkuptonte që negociatat ishin të pamundura nga perspektiva ruse, Peskov tha: “Në thelb, kjo është ajo që tha Biden. Ai tha se negociatat janë të mundshme vetëm pasi Putin të largohet nga Ukraina.” Kremlini, tha Peskov, nuk mund ta pranonte këtë – dhe operacioni ushtarak rus do të vazhdonte në Ukrainë.

“Por në të njëjtën kohë – është shumë e rëndësishme ta japim këtë së bashku – Presidenti Putin ka qenë, është dhe mbetet i hapur për kontakte, për negociata. Sigurisht, mënyra më e preferuar për të arritur interesat tona është përmes mjeteve paqësore, diplomatike. ”

Konflikti ka lënë dhjetëra mijëra ushtarë të vdekur nga të dyja palët dhe ka shkaktuar konfrontimin më të madh midis Moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit