30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

“Lojrat e fatit tatohen pa ligj”! – Braçe: S’mund të vendoset normë tatimore në padije, sillni draftin në komision

Duhen Lexuar

Pa miratimit në parlament të buxhetit 2023 dhe një pjese të ligjeve fiskale, Komisioni i Ekonomisë ka nisur diskutimin e ligjit mbi të ardhurat, i cili sërish depozitohet i jo i plotë dhe i pa shoqëruar me aktet normative. Deputeti socialist Erion Braçe, veç kësaj, ka ngritur shqetësimin se projektligji për tatimin mbi të ardhurat përcakton norma tatimore mbi lojrat e fatit, ndërkohë që ligji për këtë industri ende nuk është depozituar për diskutim dhe nuk dihet se sa i gjerë do të jetë ky sektor.

“Ligji per tatimin mbi të ardhurat flet edhe per te ardhurat nga lojrat e fatit dhe tatimin mbi këtë indusyri,  dhe do duhet te kishim ligjin per lojrat e fatit këtu. Pa e ditur sa e gjere do jete kjo veprimtari do ta kemi te pa mundur te gjykojme normat tatimore per lojrat e fatit”.

“Ligji qe propozohet eshte ligj ombrelle qe parashikon menyren e tatimit mbi cdo te ardhur te korporatave.  Ndryshimet në ligjin mbi lojrat e fatiti do të depozitohet ne Dhjetor ne Parlament, do kene disa amendime. Po ashtu edhe ligji per pensionet private dhe taksat kombbetare.

“Nuk ka ardhur ligji per lojrat e fatit dhe mbi fitimet per sektorin e energjise. Kaq lojra fati sa kemi, kemi shume. Norma tatimore mund te mos jete e pershtatshme, ne s’mund te vendosim duke i marre me mend. Pa hyre ne fuqi ky ligj duhet te miratohet ligji tjetër, se pastaj kujt i refeohet? Si mund te tatohet nje veprimtari pa ditur si do te rregullohet ajo veprimtari. Pse nuk vijne ligjet ne kohe? Ne smund te gjykojme ne padije.”

 Projektligji për tatimin mbi të ardhurat parashikohet të miratohet në Parlament më 22 Dhjetor, ndërkohë që në Janar pritet të hyjnë në fuqi aktet normative, ndryshimet në ligjin për lojrat e fatit dhe ligjin për pensonet private.

Elisabeta Dosku/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications