22.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Makina e parë në botë me asistencë diellore është gati për prodhim – Drejtuesit mund të kalojnë muaj me vetëm një karikim! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Kompania holandeze Lightyear ka njoftuar se këtë vjeshtë do të fillojë të prodhojë makinën e parë në botë të pajisur me panele diellore. Lightyear 0 do të ketë panele diellore të lakuar në çatinë, kapuçin dhe bagazhin e tij që mbushin baterinë elektrike ndërsa lëviz (ose mbetet i parkuar) dhe porosia e parë në Europë mund të jetë që në nëntor.

Kompania thotë se makina do të jetë në gjendje të ecë rreth 388 milje (~624 km) pa u ndalur për t’u rimbushur dhe do të ketë një distancë shtesë deri në 44 milje (74 km) në ditë nga panelet diellore. Për krahasim, kjo është pak më shumë se një Tesla Model 3 (602 km) dhe dukshëm më shumë se Kia Niro Long Range (459 km).

Çdo orë në diell do të shtojë deri në 10 km ngarkesë në bateri, sipas Lightyear. Gama diellore do të japë një furnizim të shtuar kilometrash për udhëtime të gjata, por gjithashtu do të thotë që do të shpenzoni më pak kohë në pikat e karikimit – ose mund të mos keni nevojë për to fare. Kompania thotë se në një qark të nxehtë si Spanja ose Portugalia, nëse udhëtimi juaj ditor është më pak se 35 km, nuk do t’ju duhet të lidhni makinën në prizë deri në shtatë muaj. Në një klimë më me re si Holanda, makina do të kishte nevojë për karikim pas dy muajsh.

“0” ka shumë të përbashkëta me prototipin Lightyear One që u zbulua dy vjet më parë, por është në gjendje të bëjë më shumë me një bateri më të vogël, thotë CEO i kompanisë dhe bashkëthemeluesi Lex Hoefsloot.  Ndërkaq kompani të tjera po zhvillojnë makina me panele diellore, por asnjëra nuk është ende gati të dalë në treg.

Por ndërsa i gjithë koncepti i Lightyear 0 mund të bazohet në përmirësimin e efikasitetit dhe shkurtimin e kohës së karikimit, ai ka një shpejtësi maksimale prej vetëm 100 mph, ndërsa koha e tij nga 0 deri në 100 mph është 10 sekonda e ngadaltë.

Është gjithashtu i shtrenjtë: Një nga 946 modelet e lançimit do të kushtojë 250,000 € (262,000 dollarë) pak më shumë se një Ferrari Roma, dhe pak larg nga automjetet elektrike të familjes së mesme si Nissan Leaf (rreth 27,000 dollarë në SHBA) ose Tesla, Modeli 3 (rreth 50,000 dollarë). Kompania shpreson të lançojë një “model të popullit” të quajtur paraprakisht Lightyear Two deri në vitin 2025, që do të shitet me pakicë për rreth 30,000 € (31,215 dollarë). CNN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications