18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

“Mashtruesit financiarë”, Civici: Manual për t’u ndërgjegjësuar e mos u kthyer në viktimë

Duhen Lexuar

 “Mashtrimi”, me gjithë format apo mënyrat i ka rrënjët aq të thella aq sa vetë njerëzimi. Ndër vite, duke iu përshtatur ndryshimeve sociale, ekonomike e politike, ai ka pësuar “mutacione”, por efekti për të infektuar individë në veçanti e shoqëri në përgjithësi ka mbetur i njëjtë.

Pikërisht, për të këshilluar e ndërgjegjësuar njerëzit që të mos joshen nga forma e bukur, akademiku dhe studiuesi Adrian Civici vjen me botimin “Mashtruesit Financiarë, Nga Ponzi te Madoff”.

Synimi kryesor i tij është rritja e edukimit dhe njohurive financiare e monetare, e ndërgjegjësimit të gjithkujt kundrejt ofertave joshëse e përfshirjes në skema të ndryshme mashtruese financiare.

Referuar ngjarjeve që zhvillohen në libër, e njëherazi historisë në rrafshin më të gjerë, një viktimë  mashtrohet kryesisht nga mungesa e njohurive.

Burimi:A2CNN
- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit