30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

adrian civici

Mashtrimi fiskal “cum ex” 55 miliard eurosh që tronditi institucionet bankare europiane

Megjithëse lista e “mashtruesve të mëdhenj” të konsideruar si “gjenialë” në llojin e tyre është shumë e gjatë, përsëri të krijon përshtypjen e një historie pa mbarim, e një historie që duket sikur askush nuk do ta mësojë apo të mësojë prej saj….!

Analiza ekonomike e së drejtës – shpjegimi i fenomeneve juridike me konceptet ekonomike

Analiza ekonomike e së drejtës, apo “ligji nën optikën ekonomike” është një disiplinë relativisht e re që kërkon të shpjegojë fenomenet juridike falë metodave dhe koncepteve të shkencës ekonomike. Duke ndërthurur teorinë juridike me teorinë ekonomike, “Ligji dhe ekonomia” tenton ti shpjegojë “ndryshe” fenomenet klasike juridike.

Suksesi në biznes, këshilla nga sipërmarrësit më të famshëm

Që të bëhesh “person i suksesshëm”, vecanërisht “sipërrmarës i suksesshëm”, është e nevojshme të njihet dhe mësohet nga eksperiencat, vështirësitë dhe sukseset e atyre që njihen e vlerësohen si sipërrmarësit më të suksesshëm në botë.

Deklarata e Schuman në 9 maj 1950 – Gjeneza e Bashkimit Europian

Deklarata e 9 maj-it 1950 e Robert Schuman e njohur sot si “Dita e Europës”, konsiderohet si “dita e parë” e fillimit të ndërtimit të Bashkimit Europian. Por, cila është origjina e saj? Deklarata e ministrit të jashtëm francez Schuman nuk ishte thjesht një ide magjepsëse, por abstrakte, e një mendimtari apo një mendimtari idealist, por një nismë konkrete politike, e mbështetur nga një plan i artikuluar, gati për shqyrtim në detaje e zbatim konkret.

Stagflacioni, çfarë është dhe pse shkakton kaq shumë shqetësime?

Termi stagflacion që po përmendet gjithnjë e më shumë nga ekonomistët e financierët ekspertët, nënkupton një periudhë në të cilën stanjacioni i ekonomisë bashkëjeton me inflacionin e lartë.

Krizat më të mëdha të naftës në 50 vitet e fundit – a po shkohet drejt një maksimumi historik?

Shprehja “goditje e naftës” apo “krizat e rënda të naftës” përdoret për të karakterizuar rritjen e ndjeshme dhe të shpejtë të çmimit të naftës, duke sjellë pasoja negative në ekonominë botërore.

Efektet e përjashtimit të Rusisë nga sistemi Swift – Paralizë sistemit bankar dhe Bankës Qëndrore Ruse

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, deklaroi se do t’u “propozojë krerëve të shteteve dhe qeverive evropiane që të “përjashtojnë disa banka ruse nga sistemi Swift dhe të paralizojnë” asetet e Bankës qendrore ruse”. “Ne do të bëjmë të mundur që Putini të mos përdorë më fondet e tij të luftës.

Civici: Borxhi publik dhe informaliteti janë sfidat kryesore të 2022. Në pikëpyetje investimet e huaja

Borxhi publik dhe informaliteti janë sfidat kryesore të vitit 2022 në aspektin ekonomik. Kështu u shpreh ekonomisti Ardian Civici në studion e “Dita jonë”, sipas të cilit, në pikëpyetje ngelen edhe investimet e huaja direkte, të cilat thekson ai janë oksigjen për ekonominë.

Banka e Shqipërisë ndërmerr iniciativën e re dhe hap fushatën ndërgjegjësuese “As i vjetër e as i ri, jam thjesht Lek!”

Në datën 17 nëntor 2021, në ambientet e Bankës së Shqipërisë u organizua hapja e fushatës ndërgjegjësuese "As i vjetër e as i ri, jam thjesht Lek!".

Si ti njohim dhe të mbrohemi nga mashtruesit financiarë

Historia e mashtrimeve financiare na mëson se shkaku kryesor i rënies viktimë e tyre është edhe mungesa e njohurive bazë në sferën financiare e monetare. Sot, të gjithë ne, më shumë se kurrë, jemi nën rrezikun e mashtrimeve financiare gjithnjë e më të sofistikuara, për mbrojtjen ndaj të cilave, kërkohet dhe një njohje sa më e gjerë dhe sa më e plotë e këtyre mënyrave apo skemave, fillimisht mjaft joshëse, por në thelb, mashtruese e shkatërruese, sidomos për naivët apo të pa informuarit.

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications