16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Më e larta në Europë dhe ndoshta në botë: Ky destinacion popullor do të rrisë taksën turistike në vitin 2024!

Duhen Lexuar

Amsterdami është gati të mposhtë rekordin e tij për të pasur “taksën turistike” më të lartë në Europë dhe ndoshta në botë vitin e ardhshëm, sipas një buxheti të publikuar nga qeveria e qytetit.

“Taksa turistike do të rritet më tej për të financuar shpenzimet shtesë në mënyrë që vizitorët të japin një kontribut më të madh për qytetin”, thuhet në dokument.

Tarifa ditore e ngarkuar për vizitorët e ditës së lundrimit do të shkojë nga 8 në 11 euro, ose 8,50 dollarë në 11,60 dollarë, dhe tarifa e natës e integruar në çmimet e dhomave të hotelit do të rritet në 12,5% të tarifës së dhomës.

Amsterdami është përpjekur të luftojë mbiturizmin në vitet e fundit, me masa që përfshijnë thirrjen e vizitorëve të padëshiruar të qëndrojnë larg dhe kufizimin e mbërritjeve të lundrimit. Gjithashtu është përpjekur të dekurajojë ata që vijnë në qytet në kërkim të seksit dhe drogës.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications