Home Turizmi 3 plazhet më të mira në botë janë të gjitha në Europë! Cilat janë plazhet e tjera në top listë?

3 plazhet më të mira në botë janë të gjitha në Europë! Cilat janë plazhet e tjera në top listë?

0
3 plazhet më të mira në botë janë të gjitha në Europë! Cilat janë plazhet e tjera në top listë?

Në një botë ku qëndrueshmëria dhe bukuria natyrore dominojnë gjithnjë e më shumë zgjedhjet e udhëtarëve, Praia da Falésia e Portugalisë shfaqet si xhevahiri i kurorës, duke kryesuar listën prestigjioze të Tripadvisor për Plazhet më të Mirë për vitin 2024. Kjo shtrirje mbresëlënëse e rërës së bardhë dhe shkëmbinjve shumëngjyrëshe u vu re si “më e mira për shëtitje piktoreske dhe banja dielli” dhe është rritur nga numri gjashtë në 2023.

Europa mbizotëroi në vendet e tjera të para, me Spiaggia dei Conigli të Italisë në Lampedusa në numrin dy dhe plazhin La Concha të Spanjës në San Sebastian në numrin tre. Praia da Falésia, e vendosur në zemër të rajonit të Algarve, kapi vendin e lakmuar numër një, duke magjepsur vizitorët me përzierjen e saj piktoreske të rërës së bardhë dhe shkëmbinjve dramatikë me ngjyrë portokalli të puthur nga Oqeani Atlantik.

Spiaggia dei Conigli e Italisë doli e dyta në listën e plazheve më të mira të Tripadvisor dhe është e njohur për pamjet dhe zhytjet e breshkave të detit. I qetë Spiaggia dei Conigli (Plazhi i Lepurit) në Lampedusa është i arritshëm vetëm me varkë ose në këmbë nëpërmjet një shtegu të shkurtër jashtë rrugës kryesore.

I ardhur në vendin e tretë në listën e plazheve më të mira të Tripadvisor, Plazhi La Concha në San Sebastian është një nga plazhet urbane më ikonike dhe më të fotografuara të Evropës, i njohur për bukurinë e tij natyrore dhe atmosferën e gjallë. I vendosur përgjatë gjirit piktoresk të La Concha, plazhi ka rërë të bardhë, ujëra bruz, sporte ujore dhe një shëtitore të gjatë, duke e bërë atë një destinacion popullor për vendasit dhe turistët.

Bazuar në një analizë të të gjitha komenteve të mbetura në Tripadvisor për plazhet globale gjatë një viti, çmimi zbulon plazhet që ishin më të vlerësuarat nga udhëtarët që vizituan. Nga vlerësimet e shkëlqyera të pamjeve ëndërrimtare te pastërtia e pakrahasueshme te detet miqësore për sportet ujore, fituesit e çmimeve ofruan përvojat më të mira të përgjithshme të plazhit.

Plazhe të tjera në dhjetëshen e parë përfshijnë Palm-Eagle Beach në Aruba, Grace Bay në Turks and Caicos dhe Manly Beach në Sydney, Australi. Tre plazhet më të mira janë të gjitha në Europë, duke larguar Karaibet shumë të njohura nga ato pika, një shenjë se disa udhëtarë janë të etur për të shkëmbyer pushimet tipike të resortit me brigjet e Portugalisë, Italisë dhe më gjerë.”

Në SHBA, fituesit përfshijnë tetë shtete këtë vit, nga brigjet veriore të Maine deri në brigjet e Paqësorit të Oregonit, duke nënkuptuar se njerëzit në të gjithë vendin kanë akses në plazhe të shkëlqyera brenda distancës me makinë. Megjithatë, Hawaii dhe Florida shkëlqejnë çuditërisht me plazhet më të vlerësuara dhe Hawaii kryeson me dhjetë fitues.

Përveç nderimit të plazheve më të mira në botë, Tripadvisor prezantoi një renditje të re të Plazheve të Qëndrueshme, duke njohur destinacionet që ilustron një angazhim për ruajtjen e mjedisit. Nga brigjet me rërë të artë të plazhit Sandbanks në Mbretërinë e Bashkuar deri te ujërat e kaltra të plazhit Radhanagar në Indi, këto strehë të qëndrueshme frymëzojnë udhëtarët që të shkelin lehtë në tokë ndërsa thithin diellin.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.