29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Dy nga 100 plazhet më të mira në botë janë në Europë – Nuk janë as në Spanjë e as në Portugali!

Duhen Lexuar

Beachatlas, një enciklopedi e plazheve globale e fuqizuar nga AI, ka një renditje të re tw plazheve mw tw mira nw botw. Kjo është përzgjedhja e parë ndonjëherë që zgjerohet dhe përfshin kritere të ndryshme si vlera për komunitetin lokal, DEI [diversiteti, barazia dhe përfshirja], ofertat e stilit të jetesës dhe rëndësia kulturore.

Beachatlas përdori një algoritëm për të përzgjedhur 100 plazhe sipas gjashtë kritereve. Një kërkesë ishte ende që destinacioni të mishëronte “imazhin tradicional të përsosur të kartolinave me rërë të imët të artë, ujëra të pastër blu dhe peizazhe piktoreske”.

Por plazhet u vlerësuan gjithashtu për jetën e tyre të natës, festat e plazhit, ambientin dhe resortet luksoze dhe për “plazhet gjithëpërfshirëse të DEI që sigurojnë që çdo vizitor të ndihet i përfaqësuar dhe rehat, pavarësisht nga prejardhja, identiteti apo aftësitë e tyre”.

Të përzgjedhurit gjithashtu shtuan vlerë për komunitetet lokale duke qenë “integrale në identitetin e qyteteve të tyre dhe jetën sociale. Ato nuk janë vetëm atraksione turistike, por vende ku lulëzon kultura lokale dhe jeta e komunitetit.”

Kriteri i diversitetit natyror u fokusua në shumëllojshmërinë e plazheve natyrore, nga liqenet dhe brigjet e lumenjve te formacionet unike dhe theksoi “florën dhe faunën e bollshme, duke nënvizuar pasurinë ekologjike të këtyre mjediseve”.

Së fundi, plazhet u vlerësuan për rëndësinë kulturore. “Plazhet me rëndësi historike ose një prani e fortë në kulturën pop, përfshirë ato të përjetësuara në kinema” bënë ndryshimin. Lista e ngushtë me 100 plazhe u rendit më pas nga një ekip i gjerë ekspertësh udhëtimesh, ndikues, blogerësh dhe gazetarësh të cilët shtuan njohuritë e tyre personale.

Dy plazhe në Europë u renditën në top 10. Reynisfjara në Islandë zuri vendin e gjashtë. Plazhi ikonik me rërë të zezë përshkruhet si “një testament për zemrën vullkanike të Islandës”. Në vitin 2020, National Geographic gjithashtu renditi Reynisfjara si një nga 21 plazhet më të mira në botë.

Nëse planifikoni të vizitoni, mbani mend se valët e atleteve e bëjnë atë një nga destinacionet më të rrezikshme në Islandë. Këto valë gjigante që ngrihen shumë shpejt mund t’i rrëzojnë njerëzit nga këmbët dhe t’i tërheqin në det.

Plazhi përdor një sistem drite për të treguar se cilat zona nuk duhet të futen në një kohë të caktuar.

Falë kritereve të saj unike, renditja vuri në pah disa plazhe që nuk do të bënin një postim tipik në Instagram me banja dielli të veshura me bikini. Në vendin e 10-të është plazhi Omaha në Normandi, Francë, një vend historik zbarkimi i Luftës së Dytë Botërore gjatë pushtimit të Ditës D nga forcat aleate.

“Tani i qetë, plazhi ende mban mbetjet e bunkerëve gjermanë, duke shënuar të kaluarën e tij të historisë,” shkruan Beachatlas. “Një skulpturë e mrekullueshme prej çeliku inox, Les Braves, qëndron në breg si një nderim për ushtarët amerikanë, duke ofruar një zhytje të thellë në ngjarjet që u shpalosën në këtë shtrirje të rëndësishme të vijës bregdetare.”


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications