16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Cilat janë tregjet më të mira të Krishtlindjeve në Europë këtë vit?!

Duhen Lexuar

Secili vend europian vendos dekorimet e veta në panairet festive gjatë festave të fund vitit, nga tezgat që shesin trikotazh të punuar me dorë në Austri deri te bizhuteritë elegante bashkëkohore në Finlandë. Mos humbisni gjithashtu prodhimet vendase si ëmbëlsirat pikante dhe gështenjat e pjekura.

Rijetoni traditat e lashta në Salzburgun me dëborë

Në hijen e Alpeve të pluhurosura nga bora, tregjet festive pushtojnë qendrën e Salzburgut çdo vit. Tezgat e tregut që grumbullohen në sheshet kryesore të qytetit austriak duken drejtpërdrejt nga një libër me tregime për Krishtlindje.

Kujdesuni për ide dhuratash cilësore dhe provoni disa kek me xhenxhefil pikant dhe schnapps ndërsa shkoni. Nëse atmosfera festive ju frymëzon në këngën e Krishtlindjes, mund t’i bashkoheni koreve të martave. Ka edhe koncerte falas çdo ditë në orën 17:00 përpara katedrales. Datat: 17 nëntor 2022 deri më 1 janar 2023

Bëni një rrotullim rreth sheshit të akullit në Budapest

Tregu i Bazilikës së Budapestit zhvillohet përballë kishës monumentale neoklasike të Shën Stefanit. Çdo mbrëmje, skena fetare dhe histori Krishtlindjesh janë projektuar në fasadën e bazilikës.

Ndërsa prisni për shfaqjen spektakolare të dritës, kthehuni në sheshin e patinazhit në akull që rrethon një pemë madhështore të Krishtlindjes. Ka edhe tezga të bollshme me kukulla ruse të pikturuara me dorë dhe ushqime lokale si pasta ‘flodni’ të mbushura me lulekuqe, arra, mollë dhe reçel kumbulle. Datat: 19 nëntor 2022 deri më 1 janar 2023

Frymëzohuni nga ndriçimet në Bruges

Bruges me të vërtetë shkëlqen në dimër, veçanërisht gjatë periudhës së Krishtlindjes. Qyteti flamand shkëlqen nga tezgat e tregut të mbushura me dhurata dhe një shesh patinazhi me drita vezulluese. Ju gjithashtu gjeni dy tregje për një në qytetin e kanalit, me tezga si në sheshin Markt ashtu edhe në Simon Stevinplein.

Ngjitni pak glühwein për pak ngrohtësi dhe më pas nisuni për të ndjekur shtegun magjepsës të përvojës së dritës që ndriçon sheshet dhe monumentet e qytetit. Datat: 25 nëntor 2022 deri më 8 janar 2023

Blini dhurata me stil në Helsinki

Deri tani, tregu më klasik i Krishtlindjeve mund të gjendet në kryeqytetin e Finlandës. Dizajni elegant nordik është i përfaqësuar mirë në panairin festiv të Helsinkit. Tezgat shesin produkte tipike të punuar me dorë si stolitë ‘himmeli’ – pajisje gjeometrikë minimalistë – lodra prej druri, çorape leshi të thurura dhe bizhuteri bashkëkohore.

Është e përkryer nëse doni të shmangni dhuratat e padobishme që ka të ngjarë të hidhen. Pas një pazari rraskapitës pasdite, ndaluni në menutë e jashtme që shfaqen para restoranteve dhe provoni ofertat e tyre të veçanta sezonale. Datat: e enjte 1 – e enjte 22 dhjetor 2022

Pini pak grog në Pragë

Me një sfond të majave të shekullit të 14-të të kishës Zoja Para Tyn dhe ndërtesave shumëngjyrëshe barok, tregjet e Pragës janë madhështore. Ky panair festiv është tipikisht për adhuruesit e ushqimit. Ngrohuni me salcice të pjekura në skarë, bukë me hudhër dhe petulla të sapo bëra.

Sipas traditës çeke, evitoni glühwein dhe merrni një gotë grog – rum, ujë të nxehtë, sheqer dhe limon. Kaloni pranë Sheshit të Qytetit të Vjetër për t’u zhytur në një skenë të gjallë të lindjes së deleve, dhive dhe një gomari. Datat: 26 nëntor 2022 deri më 6 janar 2023.

Mbyllni vitin në Edinburgun magjepsës

Zemra e Edinburgut shndërrohet në një vend mrekullish dimërore për periudhën festive. Me qendër rreth Princes Street, do të gjeni një shesh patinazhi në akull, shëtitje në panair, shpellën e Babagjyshit dhe një punëtori kukudhësh.

Ky treg ia vlen të pritet pak për ta vizituar pasi Edinburgu bën vërtet përshtypje gjatë festimeve të tij për vitin e ri. I njohur si Hogmanay në Skoci, fundi i dhjetorit sheh një procesion eterik me pishtarë nëpër qytetin e vjetër dhe një shfaqje spektakolare të fishekzjarrëve më 31. Sigurohuni që të bashkoheni në vallëzimin tradicional gjithashtu. Datat: 19 nëntor 2022 deri më 3 janar 2023.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit