14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Motori i parë i avionëve me hidrogjen në botë drejt një pike kthese për industrinë e aviacionit!

Duhen Lexuar

Prodhuesi i hapësirës ajrore Rolls-Royce tha se kishte testuar dhe drejtuar me sukses motorin e parë të avionit me hidrogjen në botë. Motori i parë në llojin e tij mund të jetë një moment historik i rëndësishëm në zhvillimin e karburantit miqësor ndaj mjedisit për industrinë e aviacionit.

Në një njoftim për shtyp, Rolls-Royce tha se kishte testuar një motor të konceptit të hershëm duke përdorur hidrogjen nga energjia e erës dhe baticës. Testi u krye në bashkëpunim me transportuesin ajror britanik me kosto të ulët easyJet dhe zyrtarët thanë se motori i hidrogjenit ishte një “pikë kyçe e provës” në strategjitë e dekarbonizimit të të dy kompanive.

Aktualisht është duke u planifikuar një raund i dytë testesh në motor.

“Rolls-Royce dhe easyJet kanë vendosur të dëshmojnë se hidrogjeni mund të japë në mënyrë të sigurtë dhe efikase fuqinë për motorët e ajrit civil dhe tashmë po planifikojnë një grup të dytë testesh, me një ambicie afatgjatë për të kryer teste fluturimi”, shtohet në njoftimin për shtyp.

Ndërsa Rolls-Royce është më i njohur për makinat e saj luksoze, divizioni i hapësirës ajrore të kompanisë është bërë një lider në industrinë e motorëve të avionëve. Motorët Rolls-Royce mund të gjenden në modele të shumta të avionëve Boeing dhe Airbus, dhe sipas kompanisë, kanë regjistruar më shumë se 100 milionë orë fluturimi.

Motori i tyre i ri me hidrogjen është pjesë e një shtytjeje nga industria e aviacionit për të ndihmuar botën të ketë emetime neto zero deri në vitin 2050. Teknologji të tjera të energjisë së pastër po zhvillohen gjithashtu nga Rolls-Royce, raportoi Reuters, duke përfshirë motorë elektrikë që mund të fuqizojnë fluturime më të shkurtra.

Pavarësisht këtij përparimi në hidrogjen, megjithatë, Rolls-Royce ka thënë se shumica e avionëve do të vazhdojnë të mbështeten në motorët tradicionalë deri në vitet 2050, sipas Reuters.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit