12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Projekti 20 miliardë dollarë i energjisë diellore – Miliarderi Australian, në krye të kompanisë për ndërtimin e kabllos nënujore 4,500 km

Duhen Lexuar

Manjati australian i softuerit, Mike Cannon-Brookes, u emërua në krye të start-up-it të energjisë së pastër, Sun Cable, i cili po kërkon të sigurojë fonde për një projekt të propozuar të eksportit të energjisë diellore prej 19.3 miliardë dollarë.

Sun Cable, me bazë në Singapor, ka në plan të transmetojë energjinë diellore nga Australia në Singapor dhe përfundimisht në Indonezi përmes kabllos më të gjatë të tensionit të lartë nënujor në botë, të lidhur me një fermë diellore 17-20 gigavat, si dhe një strukturë magazinimi energjie deri në 42 GËh në Australinë Veriore.

Cannon-Brookes, bashkëthemelues i prodhuesit të softuerëve të menaxhimit të projekteve “Atlassian” dhe një investitor në Sun Cable që nga viti 2019, tha se ishte “i emocionuar” për të marrë rolin drejtues në kompani, e cila ende nuk ka nisur punimet për ndërtimin e kabllos nënujore 4,500 km të gjatë.

“Australia mund dhe duhet të jetë një lider global në eksportet e energjisë së rinovueshme. Kompania Sun Cable synon pikërisht këtë,” tha Cannon-Brookes në një deklaratë.

Projekti, i mbështetur gjithashtu nga manjati i mineralit të hekurit dhe themeluesi i “Fortescue Metals”, Andreë Forrest, mori miratimin e parë për të investuar në qershor nga Infrastructure Australia, një organ i pavarur i ngarkuar me vlerësimin e projekteve të infrastrukturës. Ndërtimi është planifikuar të fillojë në vitin 2024 dhe operacionet e plota të fillojnë në vitin 2029.

SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit