16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Rënia më e madhe e pagave reale në 80 vjet – Zviceranët po përballen me tkurrjen më të madhe që nga viti 1942

Duhen Lexuar

Punonjësit zviceranë po përballen me rëniet më të mëdha të pagave reale që nga viti 1942, por kjo do ta ndihmojë vendin të shmangë një spirale të rritjes së pagave për shkak të rritjes së ulët të pagave, sipas hulumtimit të UBS.

Punëdhënësit i rritën pagat me një mesatare prej 1.1% këtë vit dhe planifikojnë t’i rrisin ato me 2.2% në vitin 2023, sipas një sondazhi me 290 biznese. Dhe nëse merret parasysh inflacioni, kjo shifër nënkupton një humbje reale prej 1.8% në vitin 2022, e cila do të pasohet nga një rritje e vogël prej 0.1%.

“Rritja e pagave prej 2%, shumë nën nivelin aktual të inflacionit, nuk do të kënaqë punonjësit. Por ky kufizim do të thotë se spiralja e rritjes së pagave do të shmanget dhe nuk ka rrezik për përshkallëzim të mëtejshëm të inflacionit”, thotë një nga drejtuesit e UBS.

Çmimet e konsumit në Zvicër u ngadalësuan papritur në shtator dhe tetor, por mbetën mbi objektivin e bankës qendrore të vendit për të nëntin muaj radhazi. Guvernatori i bankës qendrore, Thomas Jordan, ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur për efektet negative dhe ka lënë të kuptohet se rritje të mëtejshme të normës mund të jenë në rrugë e sipër.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit