11.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Roboti i parë humanoid kushton 100 mijë dollarë – Çfarë mund të bëjë dhe për çfarë shërben?! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Në vitin 2021, Tesla njoftoi se po zhvillonte një robot humanoid për të punuar në fabrika. Dihet se gjatësia e tij do të jetë 173 centimetra, dhe pesha e tij do të arrijë në 57 kilogramë.

Në vend të një fytyre, ai do të ketë një ekran që shfaq informacione të rëndësishme për njerëzit përreth tij. Prezantimi zyrtar i robotit Tesla pritet vetëm në shtator të vitit 2022, por kompania kineze Xiaomi tashmë ka prezantuar një kopje të tij, i cili gjithashtu është më i ngjashëm me njeriun dhe quhet CyberOne.

Gjatë prezantimit të pajisjeve të reja të gjigantit kinez, një robot humanoid doli në skenë dhe i dhuroi kreut të Xiaomi, Lei Jun, një lule. Roboti duket shumë elegant, por ajo për të cilën njerëzit janë më të interesuar është se çfarë do të jetë në gjendje të bëjë. Për shembull, a mund të mbajë ai ngarkesa si një robot Tesla?

Xiaomi tashmë është i njohur në të gjithë botën pa asnjë ekzagjerim, është po aq i njohur sa Apple dhe Samsung. Ky është një prodhues shumë i madh i pajisjeve, kështu që gjatë prezantimeve ka qenë prej kohësh e pamundur të përballesh me njoftimet e disa telefonave inteligjentë.

Më parë, ajo tashmë ka befasuar publikun me një demonstrim të robotit në vitin 2021, ajo lëshoi ​​qenin robot CyberDog, i cili ngjan shumë me Spot nga Boston Dynamics.

Gjatë prezantimit të 2022, një robot i ri u shfaq në skenë për kreun e kompanisë Lei Jun, emri i tij është CyberOne dhe është sa më i ngjashëm me një person. Ka një kokë, një bust dhe të gjitha gjymtyrët, kështu që mund të lëvizë pa problem me dy këmbë dhe ruan një ekuilibër të mirë.

Me drejtësi, duhet të theksohet se mekanizmi i ecjes për momentin nuk është më i miri, sepse roboti Atlas nga e njëjta Boston Dynamics ecën shumë më me besim dhe madje është i aftë të kryejë truket (madje shumica e njerëzve nuk janë të aftë për këtë).

Por për Xiaomi, i cili njihet më së shumti si prodhues i telefonave inteligjentë dhe orëve fitnes, ky është një rezultat shumë i mirë. Sipas Lei Jun, roboti u zhvillua nga Xiaomi Robotics Lab, i cili i dha dizajnit shumë funksione. Gjatë prezantimit u demonstrua vetëm ecja dhe aftësia për t’i dhënë një personi një lule. Sidoqoftë, të paktën “në letër”, roboti CyberOne është i aftë për shumë.

Çfarë mund të bëjë roboti Xiaomi?

Për shembull, ai është i pajisur me modulin e shikimit të thellë Mi-Sense, i cili e ndihmon të lundrojë në hapësirën tredimensionale. Sot, edhe një fshesë me korrent robotik i lirë e ka këtë aftësi, kështu që ajo që na intereson më shumë është që roboti i ri të jetë në gjendje të njohë gjestet dhe emocionet e njerëzve.

Teknologjia e përpunimit quhet MiAI dhe në fazën aktuale të zhvillimit është e njohur me 85 lloje tingujsh mjedisorë dhe 45 lloje të emocioneve njerëzore. Gjatë prezantimit, u tha se CyberOne mund të vërejë trishtimin e një personi dhe ta ngushëllojë atë. Do të ishte interesante të shihej se si ndodh kjo, por kompania nuk e shfaqi atë as në video. Ndoshta ky rast përfshin një ekran OLED të instaluar në vend të një fytyre.

Për çfarë shërben roboti Xiaomi?

Si ta perceptoni robotin humanoid Xiaomi nuk është e qartë. Duke pasur parasysh aftësinë e tij për të njohur emocionet, mund të supozohet se mund të përdoret në spitale për t’u kujdesur për pacientët. Është e qartë se nuk është i përshtatshëm për të tërhequr ngarkesën si një robot Tesla, sepse ecën shumë në mënyrë të pasigurt dhe, në përgjithësi, nuk duket shumë i fortë.

Sipas TechCrunch, është më mirë në krahasim me ASIMO, robotin android të Honda-s i zhvilluar në vitin 2000. Ky projekt është ende në zhvillim e sipër. Pra, versioni i robotit Honda ASIMO i lëshuar në vitin 2014 ka një lartësi prej 130 centimetra, peshon 50 kilogramë dhe lëviz me shpejtësi deri në 7 kilometra në orë. Si ASIMO ashtu edhe CyberOne janë më shumë se thjesht robotë demonstrues të teknologjisë. Për përdorim në botën reale, ato, të paktën sot, nuk janë të përshtatshme.

Por roboti Tesla, prezantimi i të cilit pritet në fund të shtatorit 2022, është shumë intrigues. Sipërmarrësi Elon Musk ka shpresa shumë të mëdha për të, madje ka pasur sugjerime që në të ardhmen Tesla do të njihet më mirë si prodhues robotësh, jo makinash. Për momentin, roboti humanoid Tesla quhet Optimus dhe pozicionohet si asistent në pikat e prodhimit.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit