16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Shtohen 36 mijë kontribues në skemën e pensioneve – Rriten të ardhurat me 7.6 mld lekë, bie subvencioni nga shteti

Duhen Lexuar

Numri i kontribuuesve në skemën e pensioneve është rritur ndjeshëm në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore, në 6-mujor janë shtuar 36.802 kontribues të rinj, duke e çuar numrin total në mbi 789 mijë, ku përfshihen subjektet publike, private, të vetëpunësuarit në bujqësi dhe sigurimet vullnetare.  E ndarë sipas subjekteve, peshën më të madhe me afro 64 % e zënë kontributet nga subjektet private dhe 20.1 për qind subjektet publike.

Ndikimin më të madh në numrin e shtuar të kontribuesve e zënë fermerët dhe subjektet private, përkatësisht me afro 19 mijë dhe 14 mijë individë më shumë.

Ky trend pozitiv në rritjen e kontribuesve, por nga ana tjetër edhe rritja e pagës minimale dhe maksimale mbi të cilën paguhen detyrimet e të punësuarve, kanë ndikuar edhe vjeljen e më shumë të ardhurave nga skemën e sigurimeve shoqërore, duke ulur rrjedhimisht deficitin.

Konkretisht të ardhurat nga subjektet juridike dhe fizike, të vetëpunësuarit në bujqësi dhe sigurimi vullnetar janë rritur me 7.6 miliardë lekë në 6 mujor, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ndërsa në total janë arkëtuar afro 57 miliardë lekë.

Subvencioni i skemës nga buxheti i shtetit në 6 mujor regjistrohet në 8.8 miliardë lekë, me një ulje prej 4 miliardë lekësh.

Elisabeta Dosku/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications