21.5 C
Tirana
E hënë, 15 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Financave

Ndikimi i ndryshimeve klimatike në ekonomi – BSH organizon workshop për promovimin e financave të gjelbra

Ledina Elezi/ Banka e Shqipërisë po ndërmerr hapa konkretë për adresimin e çështjeve të ndryshimeve klimatike dhe promovimin e financave të gjelbra. Në një...

Gati strategjia për Menaxhimin e Financave Publike – Nga monitorimi i riskut, te mbikëqyrja e jashtme çfarë parashikojnë 6 shtyllat?

Strategjia për Menaxhimin e Financave Publike është hedhur për Konsultim publik, ku fokus ka përcaktimin e rrugës për rivendosjen e financave publike ku krijon...

Ndarja e financave me ekonominë, ndryshime në qeveri – Duma i bashkohet kabinetit. Manjani e Yzeiraj kalojnë në ministrinë e re 

Ndarja e ministrisë së Financave me ministrinë e Ekonomisë ka sjellë emërimin e zëvëndësministrave të rinj, një pjesë e të cilëve i bashkohen kabinetit...

Ballkani Perëndimor drejt Sistemit Europian të Pagesave. Ministeriali në Tiranë mbledh ministrat e Financave dhe Guvernatorët e Bankave Qendrore të rajonit

Ballkani Perëndimor drejt Sistemit Europian të Pagesave (SEPA), ishte fokusi i Ministerialit që mblodhi në Tiranë Ministrat e Financave dhe Guvernatorët e Bankave Qendrore...

Nis kësti i katërt për ish-të përndjekurit – Ministria e Financave publikon emrat e përfituesve. Afat deri në fund të majit për dokumentet

Ministria e Financave ka gati emrat e trashëgimtarëve të ish-të përndjekurve që përfitojnë këstin e 4-t të dëmshpërblimit. Në faqen zyrtare të këtij institucioni...

3-fishohet taksa për truallin e bizneseve – Shembulli i Financave/ Detyrimi, sipas vlerës së tokës në bashki të ndryshme

Çdo pasuri e paluajtshme, që shfrytëzohet apo është planifikuar të shfrytëzohet për qëllime biznesi do ti nënshtrohet formulës së re të taksimit referuar draftligjit...

Emigrantë në Greqi dhe Itali, ja si mund ta përfitoni pensionin. Zëvëndësministrja e Financave dhe Ekonomisë Olta Manjani e shpjegon në ‘Ekopuls’

Të gjithë emigrantët shqiptarë në Greqi dhe Itali kanë një mundësi reale për të përfituar pensionin kur e mbushin moshën. Një skemë efikase për...

Ministri Mete takim me Përfaqësuesin e FMN – Në diskutim reforma e financave publike dhe konsolidimi fiskal

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete ka zhvilluar një takim me Përfaqësuesin e Përhershëm të FMN-së për Ballkanin Perendimor, Sebastian Sosa ku disa...

Kush është ministri që do ketë në “dorë” taksat e shqiptarëve? – Kuvendi voton kreun e ri të Financave. Ibrahimaj “mbron” sipërmarrjen

Kuvendi i ka hapur dritën jeshile emërimit të Ervin Metes në krye të financave shqiptare. Mete ka marrë pëlqimin e 74 deputetëve, ndërsa 30...

Nga Harvardi e LSE në krye të AMF/ Kush është ministri i ri i Financave, Ervin Mete

Ministri i ri i Financave, i propozuar nga kryeministri, Ervin Mete ka ushtruar prej majit 2020 detyrën e Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të Autoritetit...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications