21.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

investimeve

Shtohen anëtarët në fondet e pensioneve private dhe të investimeve – Rreth 47,33% e tregut të sigurimeve dominohet nga kapital i huaj

Ledina Elezi/ Të ardhurat nga primet e shkruara bruto të sigurimit të jetës dhe jo-jetës arritën në 22 miliardë lekë në fund të vitit...

Ku investuan më shumë shqiptarët vitin e kaluar? – Obligacionet qeveritare zunë peshën më të madhe në fondet e investimeve

Gjatë viteve të fundit bonot e thesarit, apo obligacionet qeveritare kanë shtuar interesin e qytetarëve shqiptarë për të investuar, për shkak edhe të normës...

Banka Evropiane e Investimeve, 1.2 Mld euro për Ballkanin – Projekt për furnizimin me ujë të Tiranës, priten 6 miliardë euro Investime në rajon

Banka Evropiane e Investimeve ka investuar një vlerë rekord prej 1,2 miliardë eurosh në Ballkanin Perëndimor në 2023. 365 milionë euro më shumë se...

Ministri Mete takim me të Ngarkuarin me Punë të SHBA-së në Tiranë / Në diskutim thellimi i bashkëpunimit ekonomik dhe rritja e investimeve amerikane

Thellimi i bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe rritja e mëtejshme e investimeve amerikane në vendin tonë ishin në...

“Kadastra, më problematikja për shërbimet online”. Anketa e Këshillit të Investimeve nxjerr në pah shqetësimet e bizneseve

Një anketë e Këshillit të Investimeve, i kryer gjatë korrikut 2023 dhe i sapo publikuar, lidhur me cilësinë e shërbimeve publike dixhitale sipas këndvështrimit...

37 mijë shqiptarë në skemat e pensioneve private – Tremujori i parë 2023, arrin në 5,9 miliardë lekë totali i investimeve të qytetarëve

Për herë të parë në vitin 2023, numri i qytetarëve shqiptarë që u janë drejtuar skemave të pensioneve private ka kaluar shifrën 37 mijë,...

Klima e investimeve, Yuri Kim shtyn bizneset amerikane të dëgjohen nga qeveria

Investitorët e huaj duhet të jenë këmbëngulës për të përmirësuar klimën e biznesit në Shqipëri. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, foli para anëtarëve të Dhomës...

Pronat, “kartolina” e investimeve të huaja – Në vend të parë për IHD gjatë 2022-shit, “Industria nxjerrëse” zbret në vendin e dytë

Të dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë në lidhje me investimet e huaja direkte tregojnë se, “Aktivitete të pasurive të paluajtshme” zënë vendin e...

Kosto dhe paga të larta, Ministria e Financave “tërhiqet” nga Korporata e Investimeve  

Një institucion me humbje, që nuk ka realizuar deri më sot asnjë të ardhur. Kështu e cilëson Ministria e Financave, Korporatën e Investimeve Shqiptare,...

Inflacioni rekord në 2022, tkurr fondet e investimeve – AMF publikon të dhënat/ Rënie e numrit të anëtarëve dhe aseteve

Inflacioni në nivele rekord gjatë vitit 2022 ka prekur fondet e investimeve. Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare ka publikuar treguesit vjetorë të këtij tregu, të...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications