30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Taksi fluturuese, avatarë robotikë dhe holograme — Arabia Saudite ecën përpara me vizionin e saj fantastiko-shkencor të qytetit

Duhen Lexuar

Neom në Arabinë Saudite është një zhvillim futuristik i shkretëtirës mMe një buxhet të madh prej 500 miliardë dollarësh, dhe është një element kyç i planit të Vizionit 2030 të vendit i nisur fillimisht në vitin 2016 si pjesë e misionit të mbretërisë për të diversifikuar ekonominë e saj të varur nga nafta. Punimet e gërmimit nisën këtë muaj përgjatë gjithë gjatësisë së projektit.

Zhvillimi ka marrë pjesën e tij të drejtë të skepticizmit rreth fizibilitetit, me një sërë artikujsh në botime që variojnë nga The Guardian te Financial Times, duke përfshirë komente nga arkitektë që arrijnë në përfundimin se projekti është një ëndërr e vërtetë. Kritikë të tjerë vënë re emetimet e tij të karbonit midis shqetësimeve më të gjera.

E vendosur në një brez bregdetar në Tabuk në veriperëndim të vendit, ka tre zona të Neom që janë shpallur zyrtarisht kryesisht The Line, një qytet linear me pamje utopike direkt nga një film hollivudian.

I përbërë nga dy rrokaqiejt paralelë që kalojnë drejt e në shkretëtirë për 170 kilometra nga bregu në male, Linja do të jetë 200 metra e gjerë dhe do të ngrihet në një lartësi prej 500 metrash (më e lartë se shumica e kullave të botës) dhe për një prekje surrealiteti të shtuar, do të jetë i mbështjellë nga të gjitha anët me pasqyra gjigante.

Projekti bazohet në një koncept të ri të “urbanizmit me gravitet zero”, i cili është ideja e shtresimit të funksioneve të qytetit vertikalisht, ndërsa u mundëson banorëve të lëvizin pa probleme në tre drejtime. Kur të përfundojë, mund të strehojë deri në 9 milionë banorë.

Cinizmi ndaj projektit është diçka që drejtuesit e Neom-it e pranojnë, por e kundërshtojnë fuqishëm.

Ndërsa ndërtimi i këtij “Oz të Lindjes së Mesme” është vetëm në fazat fillestare, tashmë ka një shtytje për të joshur talentet më të mira ndërkombëtare nëpër industri si turizmi, teknologjia dhe argëtimi që të vijnë e të jetojnë dhe punojnë. Dhe duket se ka shumë para në tryezë për të tërhequr talentin, me disa raporte që sugjerojnë se Neom po paguan drejtuesit kryesorë deri në 1.1 milionë dollarë në vit.

Për ata që e bëjnë hapin, ata do të regjistrohen për një botë pa rrugë, pa vetura vetëm me taksi fluturuese plus një hekurudhë me shpejtësi të lartë me një kohë tranziti nga fundi në fund prej vetëm 20 minutash. Më pas janë avatarët robotikë dhe hologramet që do të bëhen pjesë e jetës së përditshme.

Zonat e tjera të planifikuara Neom janë Oxagon, një “portë për në industri të avancuara dhe të pastra”, e cila do të bëhet kompleksi industrial lundrues më i madh në botë dhe Trojena, një destinacion gjatë gjithë vitit me ajër të thatë cilësor malor, një pistë skish, çiklizëm malor, sportet ujore, objektet Wellness dhe një rezervë natyrore interaktive.

Sipas planifikuesve, secila zonë do të fuqizohet vetëm nga energjia e rinovueshme, e lidhur në mënyrë të qëndrueshme dhe e rrethuar nga natyra që do të rigjelbërohet dhe do të ripërtërihet.

Përveç zhurmës rreth Neom-it që lakmon mendjen, ka një pamje më të madhe që shfaqet në ekonominë me rritjen më të shpejtë në botë. Sipas konsulencës globale të pasurive të paluajtshme Knight Frank, vlera totale e pronave të paluajtshme dhe projekteve të infrastrukturës që nga fillimi i Planit Kombëtar të Transformimit të Arabisë Saudite në 2016 ka kaluar tani 1.1 trilion dollarë.

Inteligjenca artificiale është vendosur të jetë “zemra rrahëse” e Neom, siç u përshkrua në Samitin Global të AI së fundmi në Riad.

Neom është vendosur të bëhet potencialisht një portë globale për tregtinë ndërkombëtare, jo më pak për shkak të vendndodhjes së saj strategjike në Detin e Kuq përmes të cilit kalon pothuajse 13% e tregtisë në botë plus 40% e popullsisë globale është brenda një fluturimi gjashtë orësh.

Përveç joshjes së investimit të fortë të biznesit, Neom ka plane madhështore për botën e artit dhe kulturës, duke hapur së fundmi Neom Media Village dhe Bajdah Desert Studios, të cilat së bashku përbëjnë skenat më të mëdha të zërit në vend dhe objektet mbështetëse të prodhimit të filmit. Qëllimi është transformimi dhe rritja e industrisë mediatike të mbretërisë, një tjetër fokus kyç i planit Vizioni 2030.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications