30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

“Taksimi i tokave, mekanizëm jo funksional” – Zhllima: Nxitja të bëhet me shpërblim. Buxheti për bujqësinë, i pamjaftueshëm

Duhen Lexuar

Taksimi i tokave për fermerët që nuk i punojnë ato, nuk është mënyra e duhur për t’i nxitur ata që të rrisin sipërfaqen e shfrytëzuar për prodhim. Në një intervistë për ScanTv, eksperti i politikave të zhvillimit bujqësor dhe rural, Edvin Zhllima, thekson se kjo inciativë është ndërmarrë dhe herë të tjera dhe nuk është funksionale.

Sipas tij, duhen politika shpërblyese për nxitjen e femrëve që të punojnë tokën apo që ta japin atë me qira.

Nga ana tjetër, teksa po diskutohet buxheti për bujqësinë për vitin e ardhshëm, eksperti thekson se ai është i pamjaftueshëm për zhvillimin e sektorit dhe 5 herë më i ulët se sa duhet të jetë.

Sa i takon mbështetjes së dhënë fermerëve përmes skemës kombëtare të subvencioneve, eksperti Zhllima shpreh shqetësimin se mungon një vlerësim konsistent i kësaj skeme ndër vite, e cila do të orientonte më mirë politikat që duhen ndjekur në të ardhmen.

Elisabeta Dosku / SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications