30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Informatori shpërblehet me 24 milionë dollarë nga SHBA pasi tregoi problemet e Hyundai

Duhen Lexuar

Mund të jetë një ngjarje që mund të ndryshojë përgjithmonë marrëdhënien e prodhuesve automobilistik dhe institucionet monitoruese shtetërore, të paktën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës – por që mund të fillojë të zgjerohet edhe më tej.

Një inxhinier korean, i punësuar me vite te gjiganti i prodhimit të automjeteve, Hyundai, është shpërblyer nga autoritetet amerikane me 24 milionë dollarë për informacionet e dhëna që kanë zbuluar një seri gabimesh teknike, si dhe mungesë të transparencës nga gjiganti aziatik.

Më në detaj, bëhet fjalë për disa probleme në projektimin e motorëve Theta II, që i bënin defektozë, deri tek djegia e tyre. Sipas inxhinierit, Kim Gwang-ho, drejtuesit teknikë të Hyundai nguruan të tregonin problemin, duke e fshehur atë.

Shpërblimi, i dhënë nga rregullatori amerikan i automjeteve, është më i madhi i dhënë ndonjëherë, që mundësohet nga një akt i miratuar posaçërisht nga Kongresi në 2015 për të shpërblyer informatorët në këtë fushë, me objektiv sigurinë e blerësve.  

“Jam i kënaqur për shpërblimin që kompenson rrezikun që kam kaluar për të mbrojtur pronarët e atyre mjeteve”, deklaroi inxhinieri, tashmë multimilioner.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications