33.5 C
Tirana
E shtunë, 13 Korrik 2024

466 mln euro për blerje banesash me kredi – Ribaj: Tregu i pasurive, të merret parasysh sugjerimi i FMN

Duhen Lexuar

Kredia për shtëpi u rrit për të katërtin vit radhazi, ku të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në 2023 u arrit rekordi i ri historik prej 48.5 miliardë lekësh, ose rreth 466 milionë eurosh.

Kjo rritje e kredisë për blerje banesash për ekspertin e tregjeve financiare Artur Ribaj vjen si shkak i disa faktorëve duke përfshirë dhe efektin nga kursi i këmbimit.

Të dhënat tregojnë se në muajt e parë të 2024, kredia për shtëpi vazhdoi rritjen, pavarësisht se prej dy vitesh ekonomia ka hyrë në një cikël gradual të shtrëngimit monetar.

Por pse FMN po i sheh me shqetësim zhvillimet në tregun e pasurive të paluajtshme dhe të kredisë bankare për prona, eksperti thekson se ky shqetësim është i drejtë madje ky organizëm i sugjeron Bankës së Shqipërisë vendosjen e një shtese kundërciklike kapitali në sektorin bankar

Ndërkohë, Banka e Shqipërisë raporton rritje të kredive me probleme për 2024, me një tregues nga 4.64% në 4.82%, që për ekspertin Ribaj nuk është një rritje e madhe, por duke patur parasysh uljen e normës bazë të interesit nga banka europiane mund të rikuperohet nëse reflektohet edhe nga bankat në vend.

Alida Lula /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications