23.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

fmn

FMN: Mirëpresim publikimin e raporteve të monitorimit të koncesioneve dhe miratimin e strategjisë së financave publike

Një ekip i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), drejtuar nga Znj. Anke Weber, zhvilloi një vizitë në Shqipëri gjatë datave 9-12 korrik, për të diskutuar...

466 mln euro për blerje banesash me kredi – Ribaj: Tregu i pasurive, të merret parasysh sugjerimi i FMN

Kredia për shtëpi u rrit për të katërtin vit radhazi, ku të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në 2023 u arrit rekordi...

Sa ndikon në ekonomi trajtimi i njëjtë femra-meshkuj? – FMN: Eliminimi i hendekut gjinor ne punë, rrit PBB me 5 %

Mbyllja e hendekut të pjesëmarrjes së femrave në fuqinë punëtore do të rriste nivelin e Prodhimit të Brendshëm Bruto të Shqipërisë me 5 për...

FMN jep formulën e re për rritjen e pagave në Shqipëri – “Puna të mos matet me orë qëndrimi, por produktivitet”

Ndërsa për qeverinë shqiptare  mbetet sfidë frenimi i emigrimit të fuqisë punëtore, e cila synohet te adresohet përmes rritjes së pagave, Fondi Monetar Ndërkombëtar...

Plakja dhe fuqia punëtore “kambanë” për vendin – Konferenca me BB dhe FMN/ Investime për të ruajtur kapitalin njerëzor

Plakja e popullsisë, ulja e produktivitetit në punë dhe mungesa e fuqisë punëtore janë sfidat më të ndjeshme me të cilat po përballet vendi,...

“Jo përjashtime tatimore për pensionet private” – FMN: Mund të sjellin efekte të rënda dhe regresive

Ndërsa skemat e pensioneve private janë një zgjedhje alternative për qytetarët që kontribuojnë për të pasur një pension më dinjitoz në të ardhme, Fondi...

FMN: Ulja e viteve të kontributeve, “djeg” pensionet – “Mesatarja ra në 27 vite, të moshuarit rrezikojnë varfërinë”

Afro 10 vite pas reformës së ndërmarrë në skemën e pensioneve, Fondi Monetar Ndërkombëtar sugjeron se është koha për të ndërhyrë dhe për të...

FMN jep zgjidhje për skemën e pensioneve – “Përfitimet të jenë në lartësinë e kontributeve. Mos rrisni detyrimet”

Pavarësisht reformës së ndërmarrë në vitin 2015 në skemën e sigurimeve shoqërore, e cila fokusohej në rritjen e moshës së daljes në pension, skema...

“Të rikthehet taksimi për bizneset e vogla” – FMN: Kërkohen reforma për rritjen e të ardhurave

Fondi Monetar Ndërkombëtar rekomandon qeverinë shqiptare që të marrë masa fiskale të cilat sjellin më shumë të ardhura, siç janë heqja e përjashtimeve të...

Guvernatori Sejko, në mbledhjet e FMN dhe BB – “Inflacioni në objektivin prej 3% pritet të arrihet në mesin e vitit 2024”

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet Vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar  dhe të Grupit të Bankës Botërore, të cilat...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications