29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Aksionet kryesore europiane në vitin 2023: Cilat kompani u rritën mbi 100%?

Duhen Lexuar

Indeksi Euro Stoxx 50, një pikë referimi kyç për gjigantët e korporatave të Europës, ka parë një rritje mbresëlënëse prej 19% nga viti në ditë, duke u rimëkëmbur pas rënies prej 12% të pësuar në 2022. Kryesues përsa i përket performancës brenda Euro Stoxx 50 janë disa nga emrat më të njohur të Evropës, duke shfaqur fitime të rëndësishme që i kanë lënë investitorët të befasuar këndshëm.

Institucioni financiar i Italisë Unicredit SpA ka spikatur veçanërisht, me aksionet e tij që u rritën me 84%, duke shfaqur modelin e fortë të biznesit dhe iniciativat strategjike të bankës. Në radhët e performuesve të lartë nga Italia i bashkohen dy prodhuesve të automobilave: Stellantis dhe Ferrari, të dy duke përshpejtuar me fitime përkatësisht 60% dhe 57%.

Gjiganti i shitjes me pakicë në Spanjë, Industria de Diseño Textil, SA (Inditex), kompania mëmë e markave të njohura si Zara, përjetoi një rritje të jashtëzakonshme prej 58% në vlerën e aksioneve të saj. Kjo ringjallje u nxit nga rihapja e dyqaneve fizike me pakicë dhe bumi i vazhdueshëm në tregtinë elektronike.

Ndërkohë, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) kapitalizoi rimëkëmbjen ekonomike të Spanjës, duke dëshmuar një rritje prej 46% në vlerën e saj. Nga Gjermania, gjigandi i veshjeve sportive Adidas AG postoi një rritje prej 52%, duke reflektuar një botë që po ripërqafon sportin dhe stilin e jetës aktive pas pandemisë. Titani i softuerit SAP SE gjithashtu gëzoi fitime të konsiderueshme, me një rritje prej 43% që nënvizon transformimin dixhital të përshpejtuar nëpër bizneset globale.

Franca nuk ka mbetur prapa në këtë tubim të jashtëzakonshëm, me Compagnie de Saint-Gobain SA dhe Schneider Electric SE që të dyja kanë shënuar fitime prej 45% dhe 38%, respektivisht. Këto shifra nxjerrin në pah rritjen në sektorët e ndërtimit dhe menaxhimit të energjisë. Për më tepër, marka luksoze Hermès International pa një rritje të vlerës së saj me 38%, duke dëshmuar qëndrueshmërinë e mallrave të konsumit të nivelit të lartë në treg.

Veçanërisht, kompania farmaceutike daneze Novo Nordisk A/S, kompania më e madhe në Evropë për nga kapitalizimi i tregut, e cila nuk shfaqet në Euro Stoxx 50, dëshmoi një rritje prej 49% në vlerën e aksioneve të saj. Kjo performancë mbresëlënëse u nxit nga linja e fortë e trajtimeve të diabetit dhe produkteve të kujdesit për mbipeshën.

Cilat aksione europiane u rritën më shumë se 100% këtë vit?

Megjithatë, përtej vëmendjes së këtyre korporatave të themeluara, një ansambël i larmishëm i kompanive më të vogla evropiane ka shfaqur një performancë më të lartë se 100%. Në total, në kohën e shkrimit, 33 aksione europiane me një kapitalizim tregu minimal prej 500 milionë eurosh kanë gëzuar fitime prej të paktën 100% në vitin 2023.

Midis këtyre performuesve të shquar është firma gjermane e teknologjisë Northern Data AG, e njohur më parë si Northern Bitcoin AG, e cila kryeson paketën me një rritje mahnitëse prej 310% në vlerën e aksioneve të saj. Northern Data AG është e specializuar në informatikë me performancë të lartë, duke u shërbyer nevojave në rritje të shërbimeve cloud, teknologjisë blockchain dhe fushës në zhvillim të inteligjencës artificiale gjeneruese (AI).

Në pozicionin e dytë, Mota-Engil SPGS SA e Portugalisë, e angazhuar në ndërtim dhe infrastrukturë, ka parë rritje të aksioneve të saj me një vit mbresëlënës prej 238% deri më sot. Në vijim është OPUS GLOBAL Nyrt i Hungarisë, një konglomerat industrial, i cili është rritur me 228%. Inxhinieri i fortë britanik Rolls-Royce Holdings plc nuk duhet lënë pas, me aksionet e saj që po fluturojnë me një rritje të jashtëzakonshme prej 222%.

Dutch Redcare Pharmacy NV ka kapitalizuar në sektorin gjithnjë në rritje të shëndetësisë, me stokun e saj të vlerësuar me 204%, duke siguruar një vend në pesë performuesit më të mirë. Me 2024 afër qoshes, duket se viti 2023 ka qenë një vit elasticiteti dhe suksesi i jashtëzakonshëm për aksionet europiane, me gjigantë të themeluar dhe kompani më të vogla që ofrojnë performanca të jashtëzakonshme.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications