29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Çmimet po afrohen drejt mesatares europiane – Janë shtrenjtuar me 5% në korrik, në BE inflacioni në 6.1%

Duhen Lexuar

Instituti i Statistikave ka publikuar Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit për muajin Korrik të vitit 2023, që mat rritjen e çmimeve sipas metodës së Eurostat. Ky tregues fiksohet në 5%, ndërkohë që sipas metodës së Instat, po për të njejtin muaj fiksohej në 4.2%. Rikujtojmë se në qershor të këtij viti norma e inflacionit sipas “Agjencisë Europiane të Statistikave” ishte 5.8%.

Rritja më e madhe e çmimeve prej 10.8% vërehet në grupin “Argëtim dhe kulturë”, pasuar nga grupet “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 9.2%, “Mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 6.2%, “Hotele, kafene dhe restorante” me 4.5%, “Veshje dhe këpucë” me 4.3%, “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 4.0%, “Pije alkoolike dhe duhan” me 3.5%, “Shërbimi arsimor” me 2.1%, “Shëndeti” me 1.7%, “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” me 1.1% dhe “Komunikimi” me 1.0%. Nga ana tjetër, çmimet e grupit “Transporti” u ulën me 7.1%.

Sa i përket kontributit të grupeve, ndikimin më të madh e ka patur grupi “Ushqime dhe pije joalkolike” me 3.14 pikë përqindje, pasuar nga grupi “Argëtim dhe Kulturë” me 0.74 pikë përqindje. Kontribut negativ ka dhënë vetëm grupi “Transporti” me 0.64 pikë përqindje.

Krahasuar me vendet e tjera të Europës ndërkohë, norma vjetore e rritjes së çmimeve në vendin tonë prej 5% në korrik rezulton të jetë e 11-ta më e ulët mes vendeve të BE-së, dhe nën mesataren e unionit, e cila fiksohet pranë 6.1%. Turqia dhe Hungaria vijojnë dhe për këtë muaj të raportohen si vendet me rritjen më të lartë të çmimeve në Europë, prej 48% dhe 17.5% përkatësisht, pasuar nga Serbia me 12.4%. Nga krahu i kundërt i tabelës gjendet Belgjika me një normë të inflacioni pranë 1.7%, sinjalizojnë shifrat zyrtare. Luksemburgu, Spanja dhe Zvicra po ashtu janë mes vendeve me rritjen më të ulët të çmimeve.

Xhorxhina Deda/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications