32.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Elon Musk shet rreth 4 miliardë dollarë aksione të Tesla pas marrëveshjes me Twitter!

Duhen Lexuar

Elon Musk ka shitur të paktën 3.95 miliardë dollarë aksione të tjera në kompaninë e tij të makinave elektrike Tesla, pasi mbylli blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Twitter. Sipas dosjeve të Securities and Exchange Commission të publikuar të martën, Musk shiti 19.5 milionë aksione të tjera të Tesla.

Musk shiti pothuajse 22 miliardë dollarë aksione të Tesla në vitin 2021, një vit kur aksionet kërcyen mbi 50%. Këtë vit, ai shiti mbi 8 miliardë dollarë aksione në prill dhe rreth 7 miliardë dollarë në gusht.

Përveç derdhjes së miliardave dollarë të kapitalit të tij për të marrë Twitter, CEO i Tesla u mbështet në partnerë, duke përfshirë investitorët e aksioneve Binance, BAMCO e Ron Baron, Andreessen Horowitz, ish-CEO i Twitter, Jack Dorsey dhe Princi Alwaleed bin Talal bin Abdulaziz i Arabisë Saudite për të financuar marrëveshjen, ose për të hedhur aksionet e tyre ekzistuese në kompaninë e tij mbajtëse për Twitter.

Senatori Chris Murphy (D-Conn) ka bërë thirrje për një hetim mbi implikimet e sigurisë kombëtare të aksioneve të Arabisë Saudite në Twitter pas marrëveshjes private të Musk.

Më 9 gusht, Musk u tha fansave se kishte mbaruar së shituri aksionet e Tesla-s për të financuar një blerje të mundshme në Twitter. Në atë kohë, Musk ishte ende duke luftuar me kompaninë e mediave sociale në gjykatë në përpjekje për të dalë nga marrëveshja që ai propozoi dhe ra dakord në prill.

Që nga mbyllja e blerjes, Musk ka tërhequr dhjetëra inxhinierë Tesla në Twitter për ta ndihmuar atë me rishikimin e kodit dhe punë të tjera.

Krahasuar me Nasdaq Composite i cili ka rënë rreth 33% nga viti deri më sot, aksionet e Tesla janë ulur me 46%, duke fshirë një pjesë të madhe të pasurisë së Musk. Megjithatë, ai është ende personi më i pasur në botë me një pasuri neto prej afro 200 miliardë dollarësh, sipas Forbes.

Në një konferencë javën e kaluar, Musk i tha menaxherit të fondeve mbrojtëse Ron Baron se “ngarkesa e tij e punës u rrit nga rreth 78 orë në javë në ndoshta 120”.

Musk, i cili është gjithashtu CEO i SpaceX, tha në skenë se “pasi Twitter të vendoset në rrugën e duhur, mendoj se është një gjë shumë më e lehtë për t’u menaxhuar” sesa kompanitë e tjera të tij. Musk nuk ka thënë se kush do të jetë CEO i ri i Twitter, por ai ka sugjeruar që roli i tij si “Chief Twit” dhe drejtor i vetëm në kompani është vetëm i përkohshëm.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications