30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Pse Elon Musk do të gjejë një drejtues të ri për Twitter?!

Duhen Lexuar

Elon Musk tha të mërkurën se priste të reduktonte kohën e tij në Twitter dhe përfundimisht të gjente një drejtues të ri për të drejtuar kompaninë e mediave sociale, duke shtuar se ai shpresonte të përfundonte një ristrukturim organizativ këtë javë.

Musk i bëri këto komente ndërsa dëshmonte në një gjykatë në Delaware për t’u mbrojtur kundër pretendimeve se paketa e tij e pagave prej 56 miliardë dollarësh në Tesla Inc bazohej në objektivat e performancës së lehtë për t’u arritur dhe ishte miratuar nga një bord drejtorësh në përputhje.

Sidoqoftë, Musk më vonë tha në një postim në Twitter se ai do të vazhdojë të drejtojë Twitter derisa të jetë në një vend të fortë, megjithëse do të “duhet pak kohë”.

Tweet-i i Musk erdhi pasi ish-CEO Jack Dorsey tha se ai nuk do të pranojë rolin e CEO të Twitter. Në një përgjigje ndaj një përdoruesi të Twitter-it, kur u pyet nëse do të merrte pozicionin e CEO, ai tha “jo”.

Investitorët e Tesla kanë qenë gjithnjë e më të shqetësuar për kohën që Musk po i kushton kthimit në Twitter.

“Ka një shpërthim fillestar të aktivitetit të nevojshëm pas blerjes për të riorganizuar kompaninë,” tha Musk në dëshminë e tij. “Por më pas pres të reduktoj kohën time në Twitter”.

Musk gjithashtu pranoi se disa inxhinierë të Tesla-s po ndihmonin në vlerësimin e ekipeve inxhinierike të Twitter-it, por ai tha se ishte “në baza vullnetare” dhe “pas orësh”.

Dy javët e para të miliarderit si pronar i Twitter-it janë shënuar nga ndryshime të shpejta dhe kaos. Ai shkarkoi shpejt CEO-n e mëparshëm të Twitter dhe drejtues të tjerë të lartë dhe më pas pushoi gjysmën e stafit të tij në fillim të këtij muaji.

Musk u dërgoi një email punonjësve të Twitter herët të mërkurën, duke u thënë atyre se duhet të vendosnin deri të enjten nëse dëshironin të qëndronin në kompani për të punuar “orë me intensitet të lartë” ose për të marrë një paketë pushimi prej tre muajsh paga.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications