12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Festat në Europë, me kursim energjie – Ndriçimi në vitrina dhe rrugë me energji eficiente

Duhen Lexuar

Dyqanet e mëdha në Paris dhe Londër zbuluan vitrinat e festave këtë javë, duke hapur sezonin shumë të rëndësishëm të tregtimit me pakicë, ndërsa kontinenti lufton një krizë energjie që i ka shndërruar traditat festive në akte delikate balancuese.

Në të gjithë Europën, nga Madridi në Frankfurt, do të ketë më pak ndriçim, me energji eficiente dhe do të fiken më herët gjatë natës, ndërsa dyqanet do të jenë pak më të ftohta, në përputhje me kërkesat e qeverive për të frenuar përdorimin e energjisë dhe në një shfaqje të solidaritet me familjet që përballen me rritjen e faturave.

Të ashtuquajturat “masa të maturisë” po zbatohen në një kohë kur shitësit me pakicë po kërkojnë të tërheqin blerësit me ngjarje dhe ekrane ekstravagante të dritareve, të etur për të rifilluar festimet që ishin ndërprerë nga pandemia në sezonet e mëparshme të festave.

Në Francë, qeveria ka vendosur të reduktojë konsumin e energjisë për të shmangur ndërprerjet, ose mungesat në furnizimin me gaz këtë dimër. Qytetet po reduktojnë intensitetin e ndriçimit, ndërsa kompani si zinxhiri i supermarketeve Carrefour dhe operatori i aeroportit Vinci po reduktojnë ngrohjen.

Dritat e reja të festave me efikasitet energjie do të ndriçojnë pemët duke konsumuar të njëjtën sasi energjie si një apartament me përmasa modeste që strehon dy persona për një vit. Dritat do të fiken më herët gjatë natës dhe do të funksionojnë një javë më pak se më parë.

Dorina Kurtaj /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit