29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Gjermania nuk e arrin objektivin klimatik të vitit 2030 me shkallën aktuale të reduktimit të CO2!

Duhen Lexuar

Gjermania do të luftojë për të përmbushur objektivat kryesore të klimës nën trajektoren e saj aktuale për uljen e emetimeve të serrave, tha një këshill ekspertësh klimatik që këshillon qeverinë përpara bisedimeve globale për klimën.

Gjermania synon të bëhet neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2045 dhe të zvogëlojë 65% të emetimeve deri në vitin 2030 krahasuar me 1990, por normat aktuale të reduktimit janë të ulëta, tregoi raporti i parë dyvjeçar i këshillit.

“Shuma vjetore e reduktimit do të duhet të dyfishohet në krahasim me zhvillimin historik të 10 viteve të fundit,” me një rritje 10-fish të nevojshme në sektorin industrial dhe 14-fish në transport, tha të premten anëtari i këshillit Thomas Heimer.

Gjermania forcoi ligjin e saj për mbrojtjen e klimës vitin e kaluar dhe qeveria e saj e re, me shtytjen e partnerit të koalicionit të partisë së Gjelbërve, ka vendosur një objektiv ambicioz për të përshpejtuar zgjerimin e energjisë së rinovueshme në 80% të energjisë elektrike deri në vitin 2030.

Por, e penguar nga burokracitë, kundërshtimet lokale dhe pengesat e zinxhirit të furnizimit për komponentët nga Kina, Gjermania është gjithashtu prapa kurbës në përmbushjen e këtij qëllimi, thuhet në raport.

Sektori i energjisë kontribuoi pothuajse në gjysmën e reduktimit të CO2 të Gjermanisë me 27% midis 2000 dhe 2021, ndërsa sektorët e ndërtimit, transportit dhe industrisë, pas një fillimi të mirë, kanë qenë të ngadaltë në uljen e emetimeve në dekadën e fundit.

Një rënie në importet ruse të karburanteve fosile, e shkaktuar nga lufta e Moskës në Ukrainë, e ka shtyrë gjithashtu Gjermaninë të riaktivizojë dhe të zgjasë jetën e termocentraleve me qymyr shumë ndotës.

Këshilli tha se sektori i transportit dhe i ndërtimit duhej të ristrukturohej për të ndryshuar prirjen. Një ndryshim në sjelljen e konsumatorit ishte gjithashtu i nevojshëm dhe qeveria duhet të vendosë kufizime të rrepta në vëllimet e emetimeve për të gjithë sektorët.

Gati 200 vende do të mblidhen në Egjipt javën e ardhshme për bisedimet për klimën, ndërsa presioni për veprime më të ashpra për të trajtuar ngrohjen globale rritet.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications