14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Jaguar Land Rover shkurton prodhimin për shkak të mungesës së çipave

Duhen Lexuar

Prodhuesi i makinave Jaguar Land Rover (JLR) po redukton prodhimin në fabrikat e tij në Britani deri në pranverë, për shkak të problemeve të vazhdueshme të çipave kompjuterikë për automjete të reja. Veprimi pritet të ndikojë në prodhimin e modeleve të tilla si Jaguar F-Pace dhe Land Rover Discovery Sport.

Lëvizja kuptohet të jetë e përkohshme, siç u raportua fillimisht në Guardian. Ndërkohë, JLR do të fokusohet në modele më fitimprurëse si Range Rover. Prodhimi i këtyre makinave është rritur në muajt e fundit. Fabrika e JLR në Nitra, Sllovaki, nuk është prekur.

Makinat moderne varen shumë nga çipat kompjuterikë për të kontrolluar një sërë sistemesh në bord, duke filluar nga frenimi kundër bllokimit dhe kontrollet e emetimeve te navigimi satelitor dhe argëtimi në makinë.

Por furnizimet nga Azia Lindore janë ndërprerë shumë në vazhdën e pandemisë Covid, ndërsa prodhuesit e makinave janë përballur me konkurrencë të fortë për furnizimet e disponueshme nga industri të tjera.

Në një deklaratë, JLR tha se do të “vazhdojë të menaxhojë në mënyrë aktive modelet operative të fabrikave tona prodhuese ndërsa industria përjeton ndërprerje të vazhdueshme globale të zinxhirit të furnizimit me gjysmëpërçues”.

“Ne presim që performanca jonë të vazhdojë të përmirësohet në gjysmën e dytë të vitit, pasi marrëveshjet e reja me partnerët gjysmëpërçues hyjnë në fuqi, duke na mundësuar të ndërtojmë dhe të ofrojmë më shumë automjete për klientët tanë,” shtoi ai.

Prodhimi i makinave në Mbretërinë e Bashkuar mbetet ende shumë nën nivelet e parë para pandemisë, pavarësisht nga një rritje në tetor, tregojnë shifrat nga Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT).

Industria ndërtoi 69,524 makina në tetor, 7.4% më shumë nga një vit më parë, por SMMT tha se prodhuesit po vuajnë ende nga furnizimet “turbulente” të komponentëve.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit