29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Nafta rritet për shkak të komenteve saudite – Në takimin e OPEC+ më 4 dhjetor mund të vendosen masa shtesë për prodhimin

Duhen Lexuar

Nafta u rrit të martën pasi eksportuesi kryesor Arabia Saudite tha se OPEC+ po i qëndronte reduktimeve të prodhimit dhe mund të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për të balancuar tregun, duke tejkaluar shqetësimet e recesionit global dhe rritjen e numrit të rasteve me COVID-19 të Kinës.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit 37 cent, në 87.82 dollarë, ndërsa ajo e Teksasit Perëndimor u rrit me 46 cent, në 80.50 dollarë.

Emiratet e Bashkuara Arabe, një tjetër prodhues i madh i OPEC, mohuan se po zhvillonte bisedime për ndryshimin e marrëveshjes së fundit të OPEC+, ndërsa Kuvajti tha se nuk kishte bisedime për një rritje të prodhimit. OPEC, Rusia dhe aleatët e tjerë, të njohur si OPEC+, do të takohen më 4 dhjetor, një ditë para fillimit të masave europiane dhe të G7-ës ndaj Rusisë, që mund të mbështesë tregun. Më 5 dhjetor do të nisë një ndalim i Bashkimit Europian për importet e naftës së papërpunuar ruse.

Nga ana tjetër, Pekini mbylli parqet, qendrat tregtare dhe muzetë të martën dhe më shumë qytete rifilluan testimin masiv për COVID. Kryeqyteti kinez paralajmëroi të hënën se po përballet me sfidën e tij më të rëndë të pandemisë dhe rregullat e shtrënguara për hyrjen në qytet.

Ndërkohë, në fokus më vonë do të jenë fotografitë më të fundit javore të furnizimit në Shtetet e Bashkuara, të cilat pritet të tregojnë se inventarët e naftës së papërpunuar ranë me 2.2 milionë fuçi.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications