10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Ministra dhe biznesmen në përgjim – Greqia do të ndalojë shitjen e spyware-it ndërsa shpaloset skandali i tipit Watergate

Duhen Lexuar

Greqia së shpejti do të ndalojë shitjen e softuerit spiun, tha qeveria konservatore pas një raportimi të një gazete se më shumë se 30 njerëz, përfshirë ministra dhe njerëz të biznesit, kishin qenë nën mbikëqyrjen e shtetit nëpërmjet malware telefonik.

Një listë e personave, telefonat e të cilëve dyshohet se ishin infektuar me spyware-in Predator u publikua nga gazeta e majtë Documento. Ai citoi dy burime që luajtën një rol në mbikëqyrje, të supozuar në emër të qeverisë.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se raporti ishte i pabazuar pasi nuk paraqiste prova se qeveria qëndronte pas përgjimit. “Është një gënjeshtër e pabesueshme”, tha Mitsotakis për transmetuesin ANT1 në një intervistë.

Kritikët sugjerojnë se Mitsotakis nuk do t’i mbijetojë situatës, veçanërisht nëse Europol ndërhyn ose nëse autoritetet e BE ngrenë çështjen e ligjit të sundimit siç bëri me Hungarinë dhe Fondin e Rimëkëmbjes.

Zëdhënësi i qeverisë Giannis Oikonomou më herët tha se shteti grek nuk kishte përdorur apo blerë ndonjë spyware të tillë dhe shtoi se autoritetet gjyqësore do të hetonin raportin e fundit.

Greqia, u tha ai gazetarëve, së shpejti do të paraqesë një projekt-ligj në parlament që ndalon shitjen e spyware. “Ne nuk do të lejojmë që asnjë hije të mbetet mbi çështjet që helmojnë shoqërinë greke,” tha ai.

Raporti i Documento ishte zhvillimi i fundit në një skandal përgjimi që ka ngjallur zhurmë politike në Greqi, pasi Bashkimi Evropian hedh një vështrim më të ashpër në përdorimin dhe shitjen e spyware. Një prokuror grek filloi një hetim më parë këtë vit.

Shumica e objektivave të supozuar, duke përfshirë një ish-kryeministër konservator dhe ministrat aktualë të jashtëm dhe të financave, nuk pranuan të komentojnë ose i thanë gazetës se nuk ishin në dijeni të çështjes.

“Është e turpshme dhe e neveritshme që dikush të nënkuptojë se kryeministri po monitoron ministrin e tij të jashtëm. Dhe jashtëzakonisht e rrezikshme”, tha Mitsotakis.

“Nuk jemi të sigurt se kush i menaxhon ato qendra. Ajo për të cilën jemi absolutisht të sigurt është se nuk ishte EYP (shërbimi inteligjent i Greqisë). Dhe padyshim që nuk isha i përfshirë.”

Në korrik, kreu i opozitës socialiste Nikos Androulakis paraqiti një ankesë pranë prokurorëve të lartë të gjykatës për një tentativë përgjimi të telefonit të tij celular me softuer vëzhgimi.

Qeveria, e cila përballet me zgjedhjet në vitin 2023, tha në atë kohë se përgjimi, i cili nuk u krye përmes programeve të diskutueshme spyware, ishte i ligjshëm pasi ishte miratuar nga një prokuror.

Asnjëherë nuk specifikoi pse Androulakis ishte në shënjestër, dhe Mitsotakis tha se ai kurrë nuk kishte njohuri për hakimin dhe kurrë nuk do ta kishte miratuar atë.

Një prokuror grek po heton gjithashtu pretendimet e një gazetari se smartfoni i tij ishte infektuar nga softueri i vëzhgimit në një operacion të shërbimit inteligjent grek.

N.Xh / SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit