12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Pse Amazon do të ndalojë punësimin në korporata për muaj të tërë?!

Duhen Lexuar

Amazon po bën pauzë në punësimin e korporatave dhe pret të mbajë politikën në fuqi për muaj të tërë, në shenjën e fundit që edhe kompanitë më të mëdha të teknologjisë po rimendojnë stafin në një klimë të pasigurt ekonomike.

Gjigandi i tregtisë elektronike ka vendosur të zbatojë një “pauzë në punësimet e reja në rritje në fuqinë punëtore të korporatës”, tha Beth Galetti, nënkryetare e vjetër e përvojës së njerëzve dhe teknologjisë në Amazon, në një memo për punonjësit këtë javë. Letra u shpërnda në faqen e internetit të Amazon të enjten.

“Ne e kishim bërë tashmë këtë në disa nga bizneset tona në javët e fundit dhe kemi shtuar bizneset tona të tjera në këtë qasje,” shkroi Galetti. “Ne parashikojmë ta mbajmë këtë pauzë në fuqi për disa muajt e ardhshëm dhe do të vazhdojmë të monitorojmë atë që po shohim në ekonomi dhe biznes për t’u përshtatur siç mendojmë se ka kuptim.”

Amazon pa bumin e biznesit të saj gjatë pandemisë, pasi më shumë klientë iu drejtuan blerjeve në internet. Por ndërsa kufizimet pandemike u lehtësuan, Amazon i është dashur të përballet me sfidat e dyfishta të më shumë njerëzve që kthehen në blerjet personalisht dhe një perspektivë ekonomike të rënduar që rëndon kërkesën e konsumatorëve.

Në fund të javës së kaluar, Amazon parashikoi se të ardhurat e saj për tremujorin e festave do të ishin më të lehta nga sa prisnin analistët, duke bërë që aksionet e saj të bien ndjeshëm. Aksionet e Amazon kanë rënë me më shumë se 45% këtë vit.

Në muajt e fundit, kompanitë e teknologjisë duke përfshirë Google-Alphabet, Facebook-mëmë Meta, Twitter dhe më shumë kanë njoftuar gjithashtu plane për të ngadalësuar punësimin dhe ulur kostot në mes të pasigurisë ekonomike.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit