10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Pasi ndërpreu punësimet, tani do të pushojë nga puna rreth 10 mijë veta – Cila është arsyeja e lëvizjes drastike të Amazon?!

Duhen Lexuar

Amazon po planifikon të pushojë nga puna rreth 10,000 punonjës në rolet e korporatave dhe teknologjisë duke filluar nga kjo javë, sipas një raporti nga The New York Times dhe Wall Street Journal e cila gjithashtu shkruan se kompania planifikon të pushojë nga puna mijëra punonjës. Aksionet e Amazon u mbyllën me rreth 2% të hënën.

Shkurtimet do të ishin më të mëdhatë në historinë e kompanisë dhe do të ndikonin kryesisht në organizimin e pajisjeve të Amazon, sektorin e shitjes me pakicë dhe burimet njerëzore, sipas raportit. Pushimet e raportuara do të përfaqësonin më pak se 1% të fuqisë punëtore globale të Amazon dhe 3% të punonjësve të saj të korporatave.

Raporti pason reduktimet e numrit të punonjësve në firmat e tjera të teknologjisë. Meta njoftoi javën e kaluar se po pushon nga puna më shumë se 13% të stafit të saj, ose më shumë se 11,000 punonjës, dhe Twitter pushoi afërsisht gjysmën e fuqisë punëtore në ditët pas blerjes së kompanisë prej 44 miliardë dollarësh nga Elon Musk.

Amazon raportoi 798,000 punonjës në fund të 2019, por kishte 1.6 milionë punonjës me kohë të plotë dhe të pjesshme që nga 31 dhjetor 2021, një rritje prej 102%. New York Times tha se numri i përgjithshëm i pushimeve nga puna “mbetet i rrjedhshëm” dhe mund të ndryshojë.

Sezoni i blerjeve të festave është kritik për Amazon, dhe zakonisht, është periudha kur kompania ka rritur numrin e punonjësve për të përmbushur kërkesën. Por Andy Jassy, ​​i cili mori detyrën si CEO në korrik 2021, ka qenë në modalitetin e uljes së kostove për të ruajtur paratë, ndërsa kompania përballet me ngadalësimin e shitjeve dhe një ekonomi të zymtë globale.

Kompania ka njoftuar tashmë planet për të ngrirë punësimin për rolet e korporatave në biznesin e saj të shitjes me pakicë. Në muajt e fundit, Amazon mbylli shërbimin e saj teleshëndetësor, ndërpreu një projektor të çuditshëm, me video-telefonata për fëmijë, mbylli të gjitha qendrat e thirrjeve në SHBA, përveç njërit prej qendrave të tij të thirrjeve, hoqi robotin e tij të shpërndarjes, mbylli zinxhirët me tulla dhe llaç që nuk funksiononin dhe po mbyllen , duke anuluar ose vonuar disa vendndodhje të reja magazine.

Amazon raportoi fitime zhgënjyese të tremujorit të tretë në tetor, të cilat trembën investitorët dhe shkaktuan rënien e aksioneve me më shumë se 13%. Kjo shënoi herën e parë që kapitali i tregut të Amazon ra nën 1 trilion dollarë që nga prilli 2020, dhe raporti ishte hera e dytë këtë vit që rezultatet e Amazon kanë qenë të mjaftueshme për të nxitur një përqindje dyshifrore të shitjes. Shitja vazhdoi për ditë pas raportit dhe fshiu pothuajse të gjithë rritjen e pandemisë së aksioneve.

Aksionet e Amazon kanë rënë rreth 41% për vitin, më shumë se rënia prej 14% në S&P 500 dhe është në ritmin për vitin e tij më të keq që nga viti 2008.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit