30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Amazon vijon reduktimin e stafit – Në Indi hiqet shërbimi për shpërndarjen e ushqimeve

Duhen Lexuar

Amazon do të mbyllë pjesë të veprimtarive të saj në Indi, duke treguar se dhe një treg që aktualisht shënon rritje të fortë, me 1.4 miliard konsumatorë potencial, nuk është i paprekshëm nga reduktimi i sh nga ana e administratorit të deleguar Andy Jassy.

Shoqëri akonfirmoi se po del nga biznesi i dorëzimit të ushqimeve dhe nga një shërbim që dorëzon produkte ushqimore të paketuara për sipërmarrjet e vogla. Këto vendime do të shoqërohen me pushimin nga puna të qindra të punësuarve. Amazon do të vazhdojë të mbështetet në ofertat e saj tradicionale si shitja online. Lajmi u konfirmua nga një burim anonim për agjencinë e lajmeve Bloomberg.

Jassy po redukton shpenzimet dhe vendet e punës në të gjithë botën për shkak të ngadalësimit të rritjes në disa zona të aktivitetit të Amazon. Në Indi, kjo tërheqje thekson dhe më shumë sfidat që shoqëria duhet të tejkalojë në një prej tregjeve e-commerce me rritjen më të shpejtë në botë. Ndërkohë që dhe konkurrenca është shumë e fortë.

Pasi ka investuar miliarda dollarë në Indi në shumë degë, që nga shpërndarja e produkteve ushqimore me pagesë, kompania nuk arriti të dominonte si ndodh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aktualisht Amazon ka të punësuar më shumë se 100 mijë persona, me kohë të plotë në Indi, për menaxhimin e operacioneve të saj në të gjithë botën.

Ndërsa në nivel global Amazon parashikon të shkurtojë rreth 10 mijë vende pune, reduktimi më i madh i personelit që shoqëria ka bërë ndonjëherë. Për tremujorin aktual, që përfshin dhe festat e fundvitit, kompania parashikon të ardhurat më të ulëta që janë regjistruar ndonjëherë në të njëjtën periudhë.

Dorina Kurtaj /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications