16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Miratohet indeksimi 8.6% i pensioneve, rritja hyn në fuqi më 1 tetor. Përfitojnë mbi 767 mijë të moshuar

Duhen Lexuar

Indeksimi i pensioneve në masën 8.6 për qind është miratuar edhe nga Këshilli Administrativ i Institutit të Sigurimeve Shoqërore.

Në mbledhjen e drejtuar nga ministri i ri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete, u vendos që vendimi të hyjë në fuqi prej 1 tetorit dhe të përfitojnë mbi 767 mijë të moshuar.

Efektet financiare të politikës së indeksimit të pensioneve për tre muajt e mbetur të vitit 2023 llogariten në rreth 3.2 miliardë lekë, ndërsa për vitin 2024 do të jetë 12.1 miliardë lekë.

Më herët, indeksimi i pensioneve u njoftua nga deputet socialist Erion Braçe. 

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications