11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Netflix hyn në tregun e lojërave për smartphone dhe lançon lojërat e para për abonentët e tij

Netflix po lançon lojërat e para në platformën e tij të transmetimit dhe do të jenë të disponueshme në mbarë botën, duke u përpjekur të hyjë në tregun e lojërave me abonime.

Duhen Lexuar

Kompania tashmë ka lançuar update e radhës për aplikacionin e saj në telefonat Android dhe pas përditësimit, përdoruesit do të mund të gjejnë lojërat e disponueshme për shkarkim, raporton BBC .

Si fillim kompania ofron pesë lojëra, por premton se shumë shpejt do të vijë me shumë të tjera. Netflix njofton se përdoruesit do të mund të shijojnë lojëra pa reklama dhe pa blerje brenda aplikacionit, si ato të zakonshmet në lojërat e tjera celulare.

Nga pesë lojërat e lançuara me shërbimin standart të Netflix, dy janë të lidhura me serialin e njohur “Stranger Things” të gjigantit të transmetimit:

  • Stranger Things: 1984
  • Stranger Things 3: The Game
  • Card Blast
  • Teeter Up
  • Shooting Hoops

“Ndërsa ky është vetëm fillimi i një udhëtimi të gjatë, ne jemi të lumtur që po ofrojmë një përvojë lojrash që është e ndryshme nga ajo që jemi mësuar dhe që disponohet sot – lojëra ekskluzive celulare pa reklama, pa pagesa brenda aplikacionit, të përfshira në abonimin Netflix”. njoftoi kompania.

Ndërsa lojërat origjinale kanë grafikë relativisht të thjeshtë dhe një gameplay mjaft të thjeshtë, Netflix thotë se synon të krijojë lojëra “për çdo lloj lojtari”.

“Pavarësisht nëse dëshironi një lojë të zakonshme që mund ta filloni nga e para ose një përvojë magjepsëse që ju lejon të gërmoni në historitë tuaja të preferuara, ne duam të fillojmë të ndërtojmë një sërë lojërash që ofrojnë diçka për të gjithë,” njoftoi Mike Verdu, kreu i divizionit të zhvillimit të lojërave të Netflix, në një njoftim të postuar në faqen zyrtare të internetit .

Verdu u punësua nga Netflix, pasi punoi në gjigantin e lojërave EA dhe më vonë në Facebook, ku punoi në sektorin e realitetit virtual të kompanisë.

Do të pasojnë përditësimet në IOS
Lançimi i kësaj jave është vetëm për telefonat dhe tabletët Android, por Netflix ka njoftuar se lojërat do të vijnë në pajisjet iOS “në muajt e ardhshëm”.

Apple është përpjekur t’i rezistojë përpjekjeve të mëparshme të kompanive të tjera për të vendosur “dyqane në dyqane” – veçanërisht rreth lojërave. Kur Microsoft nisi fillimisht shërbimin e tij të transmetimit Game Pass në 2020, Apple bllokoi shfaqjen e tij në iPhone App Store, duke argumentuar se rreth 100 lojëra të përfshira duhet të renditen në dyqanin e tij individual. Më në fund, Microsoft iu drejtua transmetimit përmes shfletuesit për iPhone, Apple Safari.

Netflix tha se nuk përballet me probleme të ngjashme me Apple për platformën e tij, Netflix Games.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit