30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Parashikimi i kompanisë: Shitjet e iPhone 14 do të ulen si shkak i kufizimeve nga Covid

Duhen Lexuar

Dalja në treg e Iphone 14 Pro dhe Pro Max nuk do të jetë aq fitimprurëse sa ishte parashikuar. Kjo për shkak të politikave të rrepta që ka aktualisht Kina lidhur me protokollet kundër COVID-19. Vetë kompania ka pranuar se dërgesat po bëhen me shërbim të kufizuar.

Në një deklaratë të dielën, kompania tha se objekti i saj i montimit i vendosur në qytetin qendror kinez të Zhengzhou “aktualisht po funksionon me kapacitet të reduktuar ndjeshëm”, për shkak të frenimit të Covid.

“Ne vazhdojmë të shohim kërkesë të fortë për modelet iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max”, tha gjigandi i teknologjisë. Megjithatë, kompania pret dërgesa më të ulëta për ato modele sesa “pritej më parë dhe klientët do të kenë kohë më të gjata pritjeje për të marrë produktet e tyre të reja”, shtoi Apple.

Një nga furnizuesit më të mëdhenj të Apple, Foxconn në Zhengzhou është përballur që nga mesi i tetorit me një shpërthim Covid që ka shkaktuar panik në mesin e punëtorëve emigrantë. Javën e kaluar, autoritetet vendosën një bllokim shtatë-ditor të zonës që strehon fabrikën.

Bllokimi po i rëndon shumë Foxconn dhe Apple pak para fillimit të sezonit kryesor të blerjeve të festave dhe thekson se si politika e rreptë e Kinës me zero Covid po dëmton biznesin ndërkombëtar.

Në javët e fundit, kompanitë kryesore globale dhe kineze nga prodhuesit e makinave te gjigantët e teknologjisë, kanë përjetuar ndërprerje të mëdha në bizneset e tyre pasi ekonomia e dytë më e madhe në botë dyfishohet në qasjen e saj me zero Covid.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications