11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Micky Mouse dhe Hitleri u vaksinuan…në Hollandë

Ministria e Shëndetësisë në Holandë po heton sesi një hacker arriti të krijojë një certifikatë jeshile (Greenpass) me një kod QR të vlefshëm në emër të Adolf Hitlerit.

Duhen Lexuar

Certifikata u hodh si shembull në një faqe të dedikuar për blerjen e këtyre dokumenteve dixhitale të falsifikuara që lejojnë aksesin e personave të vaksinuar kundër koronavirusit në hapësira të ndryshme publike, shkruan EFE.

Ekzistenca e këtij kodi të falsifikuar QR doli në dritë pas një hetimi gazetaresk të kryer nga stacioni televiziv holandez RTL Nieuws, i cili shkaktoi shqetësim tek punonjësit e ministrisë, të cilët besonin se “pasaporta COVID-19” është një sistem jashtëzakonisht i sigurt. Kur kodi QR u skanua në aplikacionin zyrtar të qeverisë holandeze, u shfaq një rezultat jeshil, që tregonte se personi nuk kishte COVID-19, megjithëse kodi përfshinte emrin e Adolf Hitlerit dhe data e lindjes përmendej 1 janar 1900.

Adolf Hitler GreenPass

Kodi u shpërnda nga një hacker në një faqe interneti për të provuar se ai mund të krijojë një kod QR në emrin e kujtdo dhe i vlefshëm në të gjitha vendet e BE-së.

Rasti i dytë i publikuar menjëherë pas rastit të Adolf Hitler ka qenë publikimi i kodit QR dhe Certifikatës së Vaksinimit të heroit të fëmijëve në të gjithë botën, Micky Mouse, me datëlindj 31.12.2001.

Micky Mouse GreenPass

Këto raste vijnë menjëherë pas rastit të parë publik pë falsifikimin e kodeve QR për GreenPass në Hollandë, pasi në shtator, një 20-vjeçar u arrestua atje si i dyshuar për mashtrim me kodin QR, ku hetimi çoi në pezullimin e disa punonjësve në sektorin e kujdesit shëndetësor holandez për pjesëmarrje të mundshme në krijimin e këtyre kodeve.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit